فیلتر شکن ها خیلی بیشتر، در چند سال گذشته در زندگی ما پر رنگ شده‌اند و برای رسیدن به این جایگاه مسیر طولانی را طی کرده اند.

دلایل اصلی شکل گرفتن فیلتر شکن ها بیشتر به خاطر فعالیت‌های سایبری,کارهای مجرمانه, نظارت‌های دولتی، محتواهای مسدود شده و … . در این مقاله قصد داریم، آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها را بررسی کنیم.

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها
آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها به کجا می‌رود ؟

آیا به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل می‌شود و استفاده از آن ضروری‌تر خواهد شد؟ یا برعکس این اتفاق می‌افتد و دوره آن به پایان می‌رسد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

در ابتدا کار، سه ویژگی کاربردی و مهم فیلتر شکن را بررسی می کنیم.

عملکرد و کارایی

هر محصولی، باید به نحوی سریع و قابل‌اعتماد کار کند. متأسفانه، راه‌حل‌های امنیتی همیشه در زمینه عملکرد و کارایی کند تر هستند.این اتفاق به خاطر ارسال حجم اطلاعات زیادی اتفاق می‌افتد که باید بررسی یا رمزگذاری شوند.

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها
آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

از آنجا که فیلتر شکن پایه اصلیش سرور است و سرور هم می توان در نقاط مختلف قرار بگیره ، در این صورت می‌توان با مسئلهعملکرد و سرعت مقابله کرد.

به این شکل با کمک سرور نزدیک‌تر، فاصله تبادل اطلاعات برای سرور کاهش می‌یابد.

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها
آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

پس در آینده، با توسعه کیفیت و سرعت اتصال به نت و همچنین بالا بردن سطح انتظار کاربران، انتظار می رود که ارائه دهندگان کوچک فیلتر شکن به خاطر مشکل در توانایی تهیه سرور برای نقاط مختلف جهان و البته با کیفیت و پایدار، فعالیت و فروش خود را به پایان برسانند و از آن سو هم ، ارائه‌دهندگان بزرگ‌تر وی پی ان ، تعداد سرورها و کشورهای خود را بیشتر کنند و روی تجهیزات با کیفیت و بهتر سرمایه‌گذاری کنند.

در آخر، اولویت مهم آن‌ها در سرعت و عملکرد VPN و رقابت با سایر ارائه دهندگان خواهد بود.

امنیت و حریم خصوصی

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها
آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

حیاتی ترین و شگفت‌آورترین ویژگی وی پی ان ها امنیت آن است. پیش‌بینی و اظهار نظر تحلیلگران در این باره به‌طور گسترده‌ای متفاوت است.

از یک سو، بیشتر تحلیلگران موافق هستند که برای محافظت از داده ها و اطلاعات در برابر مشکلات ناخواسته و غیرقابل دسترس بودن محتوا، درخواست‌ها برای VPN همیشه خواهد بود و همچنین بیشتر هم می شود.

از سمت دیگر، ابزار VPN با فشارهای بیشتری مواجه است. اگر دولت‌های جهان بر مبارزه خود بر علیه فناوری VPN و فیلتر شکن پافشاری کنند، برای آن دسته‌ از افراد که نگران حفظ حریم شخصی خود هستند، وبگردی برایشان دشوارتر خواهد شد همان گونه که برای کشور امارات متحده این اتفاق پیش آمده و استفاده از خرید وی پی ان و استفاده از آن در این کشور ممنوع شده است.

مدیریت VPN توسط کاربران

این خصوصیت کاملاً غیر قابل پیش‌بینی است و مثلا فرض می‌کنیم که مسیری که سال‌ها پیش‌گرفته است را ادامه خواهد داد.

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، فیلتر شکن ها به‌عنوان یک ابزار پیچیده و مهم برای استفاده در شرکت‌ها و موسسات شروع شد و نیاز به مهارت‌های خاص فناوری و اطلاعات برای مدیریت آن‌ها بود.

اما در این سالها راه‌اندازی و ایجاد یک شبکه خصوصی مجازی به‌ راحتی نصب یک برنامه است و همچنین استفاده آن برای کاربران عادی هم ساده و راحت به نظر می‌رسد.

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها
آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

آینده فیلتر شکن و وی پی ان ها

فهرست