اتصال میکروتیک به IBSng کار سختی نیست ، وقتی کانفیگ vpn ها روی میکروتیک تمام شد از طریق مراحل زیر به Radius Server پر کاربرد IBSng اتصال را انجام داده و پس از آن مدیریت یوزر ها و محاسبه ترافیک مصرفی را از طریق IBSng انجام میدهیم  . در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد IBSng کسب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله  IBSng چیست را مطالعه کنید .

ابتدا از طریق Winbox به قسمت ppp در میکروتیک رفته و از پنجره باز شده به تب Secrets و بعد روی گزینه PPP Authentication & Accounting کلیک میکنیم . و طبق عکس زیر در پنجره باز شده تیک های USE Radius و Accounting را میزنیم . سپس در قسمت Interim Update مقدار 00:00:30  را وارد میکنیم و Ok را میزنیم.

اتصال VPN PPTP و L2TP و SSTP به IBSng
اتصال VPN PPTP و L2TP و SSTP به IBSng

 

بعد از این مرحله باید تنظیمات Radius را انجام دهیم . به قسمت Radius در میکروتیک رفته و بر روی دکمه + کلیک کرده و طبق عکس زیر تنظیمات را انجام دهید :

 

اتصال میکروتیک به IBSng
اتصال میکروتیک به IBSng

اتصال میکروتیک به IBSng

  • در قسمت Service تیک های ppp و hotspot را فعال کنید .
  • Address : در این قسمت باید IP سرور IBSng را وارد کنید .
  • Secret : یک سکرت تایپ کنید ، این مقدار را بعدا در IBSng در تنظیمات Ras باید وارد کنیم به طور مثال میتونید tiknet تایپ کنید.
  • پورت های 1812 و 1813 در IBSng پورت های پیش فرض برای Authentication و Acconuting هستند و به تغییر ندهید
  • Timeout : مقدار 300 میلی ثانیه مناسب هست و در صورتی که بار ترافیکی زیادی روی میکروتیک و IBSng دارین برای اطمینان میتونید 500 یا 1000 میلی ثانیه هم انتخاب کنید .
  • آخرین گزینه Src. Address را 0.0.0.0 قرار بدین.
  • بقیه موارد مثل عکس بالا باشد .
  • و در مرحله آخر Ok را بزنید تا تنظیمات ذخیره شود .

تنظیمات سمت میکروتیک تمام شد و در مرحله آخر باید در IBSng هم یک Ras با IP میکروتیک و سکرتی که در مرحله قبل انتخاب کردیم ایجاد کنیم و Type را روی حالت Mikrotik قرار دهیم . برای اینکار در پنل تحت وب IBSng به قسمت setting و لینک Add New RAS  را بزنید

ras در IBSng
ras در IBSng

 

در قسمت RAS IP باید آیپی سرور میکروتیک را وارد کنید . در قسمت RAS Description یک اسم برای RAS انتخاب میکنیم و RAS Type را حتما باید Mikrotik قرار بدین . در قسمت Radius Secret همان مقداری که در میکروتیک وارد کرده بودیم (tiknet) را وارد کنید . کار تمام است بر روی گزینه Ok کلیک کرده که تنظیمات ذخیره شود . تنظیمات کلی همین است ولی میتوانید یوزرنیم و پسورد میکروتیک را در تنظیمات اضافه RAS در IBSng وارد کنید تا عملیات قطع اتصال در صورتی که حجم کاربر تمام شد را IBSng  به سرور میکروتیک ارسال کند . همچنین میتوانید کانفیگ vpn pptp در میکروتیک را مطالعه کنید

 

فهرست