ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند ؟ ارز بیت کوین یک ارز دیجیتال یا به عبارتی یک شبکه مالی آنلاین است که برای نقل و انتقال پول برای اشخاص توسعه داده شد اما فرق هایی با حساب بانکی اینترنتی شما دارد که این فرق ها باعث یک سری اتفاق‌ها شده که به‌عنوان‌مثال خیلی از افراد، از طریق بیت کوین به پول های هنگفتی رسیده اند و فکر افراد مختلف را به خود مشغول کرده است. به همین خاطر می‌خواهیم به‌صورت ساده و روان بگوییم که ارز بیت کوین چیست و کامل همه چیز در موردش را بگوییم. این شبکه‌ی مالی بزرگ که امروزه جزو ترند‌ها محسوب می‌شود به هبچ عنوان تحت کنترل شخصی و یا گروه خاصی نیست.

ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند
ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

ارز بیت کوین دقیقا چیست ؟

همان‌گونه که می‌دانید پول‌های کاغدی که در دست ماست، همه توسط بانک مرکزی ایجادمی شود و البته تحت کنترل خود بانک مرکزی است اما این ارزهای دیجیتال تحت کنترل هیچ ارگان,اداره یا گروه خاصی نیست و درواقع هیچ‌ شخصی آن را کنترل نمی‌کند.

ارز بیت کوین اولین پول رمزنگاری‌ شده‌ است که با ارز رمز پایه یا کریپتوکارنسی شناخته می‌شود. قسمت جالب در باره این ارزها اینجاست که هنوز هم مشخص نیست که توسط چه کسی یا گروهی ارائه و بوجود آمده شده است اما نخستین نوشته در مورد معرفی ارز بیت کوین و تولید محتوا در اینترنت در مورد این ارز، توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد که هویت این فرد نیز مخفی است.

ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند
ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

شبکه‌ی پرداخت بیت کوین

درواقع همه اشخاصی که نرم‌افزار بیت کوین را روی سیستم خود نصب‌کرده‌اند و از طریق اینترنت به همدیگر وصل می‌شوند، شبکه‌ی پرداخت بیت کوین را تشکیل داده‌اند که بخش خیلی مهمی از کل این پروسه را شامل می‌شود. درواقع این ارز بدون این شبکه پرداخت معنی نخواهد داشت.

ارز بیت کوین چگونه ساخته می‌شود

ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند
ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

ارزهای دیجیتال توسط اشخاصی که نرم‌افزار‌های Min را روی سیستم خوب نصب‌ کرده و دارن فعالیت می‌کنند تولید می‌شود که به این فرایند استخراج ماینینگ ( Mining ) است که به بهش معدن کاری، هم گفته می‌شود. استخراج ارز از طریق فرمول‌های ریاضی پیچیده انجام می‌شود و البته پایه بیت‌کوین هم بر اساس فرمول ریاضی ساخته شده.

نگهداری ارز بیت کوین به چه صورت است

از آنجایی‌که ارز بیت کوین به‌صورت فیزیکی و واقعی نیست، همه آن در سطح اینترنت و در شبکه‌ای نگهداری می‌شود. سابقه مالکیت آن در یک دفتر بزرگ به نام بلاک چین ( Blockchain ) که توسط همه کامپیوتر‌های موجود در این شبکه نگهداری می‌شود.
این دفتر کل یا همان Blockchain سوابق اشخاصی که مالک این ارز دیجیتال است را نگهداری می‌کند، اما نه هویت واقعی آنها که شامل نام شخص و یا شماره‌حساب آن باشد، بلکه از طریق آدرس‌هایی که مخصوص بیت کوین تعریف‌شده است.

مانند :7G3ouRUVESXB2tjzkcgrw5LJBCALcCT8

به آسانی نمی‌توان به این موضوع پی برد که صاحب اصلی این آدرس چه کسی است.به‌ این‌ صورت اگر سیستم به‌صورت درست مورداستفاده قرار بگیرد، شخص کاملاً مخفی باقی می ماند. پس از انتقال ارز بیت کوین از یک حساب به‌حساب شخص دیگر، این Blockchain بروز می‌شود و طبق اطلاعات جدید به کار خود مثل قبل ادامه می‌دهد. با توجه به میزان استفاده زیاد از این ارز می‌توان حدس زد که این سیستم هر میلی ثانیه در حال آپدیت خود است.

میزان مجاز استخراج بیت کوین

همه چیز درباره ارز دیجیتال بیت کوین
همه چیز درباره ارز دیجیتال بیت کوین

پروتکل ارز دیجیتال بیت کوین اجازه‌ی تولید بیش از 22 میلیون بیت کوین را به miner ها نمی‌دهد ولی همین‌قدر از بیت کوین هم با توجه به قیمت فعلی آن‌که 4000 $ معادل بیش از 40 میلیون تومان است، یک مبلغ واقعاً بالایی است .ارز بیت کوین واحد‌های کوچک‌تری هم دارد که کوچک‌ترین آن ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰1 است که به‌اصطلاح  به آن یک ساتوشی ( بنیان‌گذار ظاهری بیت کوین ) می گویند.

پشتوانه ارز دیجیتال بیت کوین

برای ارز‌های رایج از طلا و یا از نقره استفاده می کنند، برای مثال اگر شما 2 میلیون تومان را در یک بانک داشته‌باشید مثل این است که شما به‌اندازه‌ی دو میلیون تومان نقره یا طلا در بانک دارید ولی در ارز بیت کوین این پشتوانه فرمول‌های ریاضی است که در اختیار همه کاربران قرارگرفته و هرشخصی می‌تواند آن را ببیند.

با ارز بیت کوین چه کنیم ؟

با ارز دیجیتال خود همانند یورو  و دلار و تومان امکان خرید محصولات موردنظر را دارید ( در حال حاضر همه فروشگاه‌های دنیا از این درگاه پرداخت پشتیبانی نمی‌کنند اما اگر شما هر کالایی را که بخواهید بخرید حتما یک فروشگاه وجود خواهد داشت که پرداخت با ارز بین کوین را بپذیرد ). به‌عنوان‌ نمونه شرکت‌هایی از قبیل Dell و Steam ارز بیت کوین را می‌پذیرند. اگر شما قصد خرید از برند Adidas را داشته باشید و ازآنجایی‌ که این برند معروف هنوز پرداخت با بیت کوین را قبول نمی‌کند،شما می‌توانید از Egifter استفاده کنید.

ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند
ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

ارز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

فهرست