اینترنت اشیا یا همان ( internet Of Things ) یا به اختصار IOT که با یک رشد سریع در حال تبدیل‌ شدن به بحثی شده که اشخاص در هر کجا درباره این فناوری جدید صحبت می‌کنند و کم و بیش در مورد IOT شنیده‌اند.

اما در واقع اینترنت اشیا چیست و اصلا چه تأثیری بر روی زندگی شما خواهد داشت ؟ در این بحث پیچیدگی‌های زیادی  وجود دارد ولی ما در این مقاله سعی می کنیم مفاهیم پایه را بررسی کنیم تا شما به یک درک کامل و درستی از این موضوع برسید.

اول اجازه دهید با یادگیری چند چیز ساده موضوع را شروع کنیم.

اینترنت اشیا یا IOT چیست
اینترنت اشیا یا IOT چیست

امروزه اینترنت به‌صورت فراگیر برای همگان در دسترس است و هم چنین هزینه اتصال و دسترسی به اینترنت نیز امروزه کاهش‌یافته, با توجه به این فراگیر شدن اینترنت، وسیله هایی برای اتصال به آن ساخته شده که برای نمونه همه گوشی‌ها و کامپیوتر های هوشمند از قابلیت اتصال به Wi-fi برخوردار هستند.

همه این موارد در فراهم ساختن بستر اینترنت اشیا کمک شایانی کرده‌اند.

اینترنت اشیا یا IOT چیست ؟

اگه بخواهیم یک تعریف ساده داشته باشیم، این یک مفهوم برای اتصال پایه هر دستگاهی با یک کلید به اینترنت یا با دیگر دستگاه‌ها است که می‌تواند هر چیزی باشد ازجمله : لامپ‌ها ،صفحه کلید، پرده اتاق، هدفون،گوشی همراه، و هر چیز دیگری که فکرش را می کنید، باشد.

حتی می‌توان آن را روی قطعات یک اتومبیل نیز نصب و راه اندازی کرد. همان‌ گونه که در بالا گفته شد، فقط یک کلید روشن و خاموش برای اینار کافیست تا آن وسیله موردنظر شانس استفاده در اینترنت اشیا را پیدا کند.

اینترنت اشیا یا IOT چیست
اینترنت اشیا یا IOT چیست

سایت و شرکت Gartner در یک تحقیق گفته که تا سال 2021 نزدیک به 30 میلیارد دستگاه هوشمند به این سامانه متصل می‌گردد. این آمار در نوبه خود بسیار بزرگ و خیره‌ کننده است البته فرضیه هایی هم شده که حتی بعضی ها این ارقام را تا نردیک 110 میلیارد نیز تخمین زده‌اند .

IOT یا اینترنت اشیا یک شبکه بزرگ از اشیا هوشمند متصل‌ به‌ هم است. این ارتباط می‌تواند بین انسان با اشیا و اشیا با اشیا و حتی بین انسان با انسان هم باشد.

تاثیر گذاری اینترنت اشیا در زندگی انسان

IOT را این چنین در ذهن خود تجسم کنید :

هر شیء که امکان و توانایی وصل شدن دارشته باشد، وصل خواهد شد. خوب در این وضعیت چه اتفاقی می افتد ؟

فرض کنید که Alarm موبایل را برای ساعت 7 صبح تنظیم می کنید و یک جلسه کاری مهمی دارید، اگر موبایل شما به چای ساز‌تان متصل باشد می‌توانید این را تعریف کنید که سر ساعت 7:05 دقیقه چای شما را حاضر کند یا اینکه اتومبیل شما با لوازم خانه متصل باشد و به محض اینکه شما به خانه نزدیک شدید، نوشیدنی مورد علاقه شما شروع به آماده شدن بکند , جالب اشت نه !.

اگر بخواهیم در یک مقیاس بزرگتر مثال بزنیم، اینترنت اشیاء می‌تواند مثل یک شبکه حمل‌ونقل بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد، شهرهای هوشمند که می‌توانند به شهروندان در افزایش کارایی‌ها و کاهش اتلاف‌ انرژی کمک کنند.

در واقع اینترنت اشیا یک فرصت بی‌ پایان مجازی را برای ارتباطات ما فراهم می‌کند و البته خیلی چیزهای دیگر که حتی به فکرتان هم نمی رسد و درک اینکه می تواند چگونه در زندگی ما اثر بگذارد هم سخت است.

مطمئنا تا اینجای مقاله متوجه شده‌اید که واقعا چرا IOT یا همان اینترنت اشیا اینقدر مهم شده و همه افراد در جامعه در مورد این تکنولوژی جدید صحبت می‌کنند. قطعا این فناوری ما را با چالش‌ها و فرصت‌های فراوانی مواجه خواهد کرد.

بحث امنیت در اینترنت اشیاء

موضوع امنیت یک مسئله خیلی مهم است که در اینترنت و ارتباطات خود را نشان می‌دهد. مسئله مهم در IOT اینکه با این تعداد زیاد از اشیا هوشمند به هم وصل شده، افراد چطور از امنیت اطلاعات خود اطمینان کامل حاصل کنند؟

امنیت در اینترنت اشیاء
امنیت در اینترنت اشیاء

آیا شخصی به راحتی می‌تواند وسایل خونه شما را هک کرده و وارد شبکه شما بشود! مثلا یک شخص مایکروفر شما را هک کرده و آن را روشن و خاموش یکند ؟

در واقع ما با مسئله مهم حریم خصوصی و انتقال اطلاعات مواجه هستیم. که یک موضوع بسیار حیاتی در عصر امروز است پس می‌توانید تصور کنید که اگر پای همه دستگاه‌های شما در میان باشد، چه اتفاقی میتواند رخ دهد.

موضوع دیگری که با آن مواجه هستیم حجم بالای اطلاعات خصوصی است که قرار است این دستگاه‌ها تولید کنند.کمپانی‌های بزرگ به راهی برای ذخیره‌سازی، تحلیل، جابه‌جایی و… اطلاعات تولیدشده احتیاج دارند.

طبق پیش‌بینی‌های که انجام شده است، امنیت شبکه‌های IOT به فیلتر شکن و VPN سپرده خواهند شد و با آمدن اینترنت اشیا (IOT )، شاهد تحولات بسیار بزرگتری در پروتکل‌های وی پی ان خواهیم بود.

اینترنت اشیاء

صحبت در مورد اینترنت اشیا در سراسر دنیا خیلی بیشتر خواهد شد. زیرا ما می‌خواهیم درک کنیم که این فناوری چظور بر روی زندگی ما اثر می گذارد. همچنین ما می‌خواهیم بفهمیم که چه چالش‌ها و فرصت‌هایی با اتصال اشیا هوشمند به هم به وجود خواهد آمد.

فهرست