بعد از رسوایی و سوءاستفاده سایت فیسبوک از اطلاعات شخصی و خصوصی اکانت ها و کاربران خود، حال به نظر شما شرکت گوگل در این قضیه چگونه عمل می‌کند؟شرکت Google نه‌ فقط آنچه را که جستجو می‌کنید ردیابی می‌کند، بلکه سایت‌هایی را هم که مشاهده می‌کنید را نیز ردیابی می کند و از تمام اطلاعات شما برای تبلیغات خود استفاده می‌کند.

بدون گوگل زندگی چگونه خواهد شد
بدون گوگل زندگی چگونه خواهد شد

با این قضایا در نظر گرفتیم که زندگی بدون گوگل ( نه فقط موتور جستجو بلکه کل زیرمجموعه) را تصور کنیم و خدمات که می توان جایگزین گوگل کرد را ارائه دهیم و در آخر هم جواب پاسخ به این سوال که آیا بدون گوگل می‌توان در اینترنت فعالیت داشت یا خیر.

مقایسه انواع موتور جستجوگر

موتور جستجوی DuckDuckGo به جای جستجوگر گوگل
موتور جستجوی DuckDuckGo
موتور جستجوی DuckDuckGo

اولین جستجوگر ما موتور جستجوی DuckDuckGo است و نه‌تنها سرچ های شما را به صورت خصوصی و امن نگه می‌دارد، بلکه امکانات اضافی دیگری نیز به شما می‌دهد که امتحان کردنش هم حتی برای آشنایی با این جستجوگر نیز خالی از لطف نیست  ارزشش را دارد.

به جای جیمیل استفاده از FastMail 

سرویس Fast Mail یک سرویس جدا و پولی است که شامل پشتیبانی از مخاطبین در همه دستگاه‌های شما از جمله کامپیوتر و گوشی می‌شود. و همچنین توسط یکپارچه‌سازی رمزنگاری PGP، چندین روش برای دریافت ایمیل های قابل اعتماد و رمزگذاری شده را در اختیار کاربرانش می گذارد.

حتی سرویس های ایمیل خصوصی‌تر مثل Tutanota و ProtonMail وجود داردند، که هر دوتای این سرویس ها به صورت پیش‌فرض رمزگذاری می‌شوند اما همانگونه که در بالا گفته شد مشکل این سرویس‌های ایمیل اینه که رایگان نیستند و احتمالا کاربران ایرانی، زیاد از این سرویس ها استقبال نکنند.

سیستم عامل IOS به جای سیستم عامل اندروید

یکی از محبوبترین و بهترین جایگزین برای سیستم عامل اندروید ، iOS شرکت اپل است که این موضوع به دلیل شناخت اکثر کاربرها نیازی به معرفی نداشته و باز هم با وجود محدودیت‌های مثل خطای 1009 برای کاربران ایرانی باز کاربران زیادی در ایران دارد.

نکته جالب اینکه سیستم‌عامل شرکت اپل به صورت پیش‌فرض با استفاده از سرویس iMessage، پیام‌های رمزگذاری شده را ارائه می‌دهد.

سرویس Vimeo به جای سرویس یوتیوب

اسرویس شرکت Vimeo نیز برای بعضی خدماتش با پرداخت پول قابل دسترس و فعال می‌شود و بعضی امکانات دیگرش رایگان است. البتهاین نکته از نظر محتوا و ویدئوها، به اندازه سایت یوتیوب کامل نیست. برای کلیپ هایی که فقط در سایت یوتیوب قرار دارند ، شما می‌توانید آن‌ها را از طریق جستوجوگر DuckDuckGo جستجو کنید.

به جای گوگل درایو از Resilio Sync استفاده کنیم

سرویس بعدی که قصد داریم از آن استفاده می‌کنیم،سرویس Resilio Sync است این سرویس برای ذخیره‌سازی، پشتیبان گیری و اشتراک فایل‌ها استفاده می شود. نرم‌افزار Resilio Sync برای بیشتر سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌ها قابل دسترس است.

مرورگرهای سافاری و فایر فاکس به جای مرورگر گوگل کروم

مرورگر سافاری اولین مرورگری بود که گزینه جستجوی خصوصی با DuckDuckGo، را قرار داد, ولی متاسفانه این مرورگر به صورت انحصاری مال شرکت اپل است و برای استفاده از نزم افزارهایش،باید دستگاهی مثل آیفون یا آیپد از این شرکت داشته باشید.

البته مرورگرهای متنوع و زیادی هستند که در آن‌ها گزینه DuckDuckGo را دارند و استفاده شده، مانند مرورگر Vivaldi که مناسب برای کاربران است.

مرورگر سازگار دیگری که با همه دستگاه ها سازگار است مرورگر موزیلا فایرفاکس است، و یک مرورگر متن باز یا Open Source است.

چت ویدیویی Zoom به جای Google hangouts

سایت Zoom می تواند یک جایگزین چت ویدئویی قوی باشد که نیاز به نصب نرم‌افزار مخصوص است. البته سایت appear.in نیز یکی دیگر از جایگزین‌های مناسب برای Google hangouts بوده و نیازی به‌ اکانت و حساب کاربری ندارد.فقط باید به سایتش مراجعه کرده و یکی از اتاق‌های گفتگو آن را باز کنید.

استفاده از مدیریت محتوا وردپرس یا Ghost به جای بلاگر گوگل

هر دو سرویس وردپرس و گاست مخصوص میزبانی وبلاگ هستند که قابل ردیابی نیستند و توسط سازمان های غیر دولتی اداره و مدیریت می‌شوند.مدیریت محتوا وردپرس تقریبا 30% از سایت‌های جهان را دارد میزبانی می‌کند، خوشبختانه ای سرویس ها از انواع زبان‌ها مانند پارسی پشتیبانی می‌کند و البته هم دارای قالب‌های بسیاری نسبت به بقیه است.

استفاده از OpenstreetMap به جای Googlemap

سرویس OpenStreetMap نیز مانند گوگل مپ یک سرویس رایگان و مجانی است که می‌توانید از آدرس https://www.openstreetmap.org به آناین سرویس دسترسی پیدا کنید.

استفاده از پیام رسان سیگنال به جای سرویس Google allo

نرم افزار های زیادی برای ارسال پیام خصوصی و کدگذاری شده وجود دارد ، یکی از این نرم افزارها سیگنال است.این نرم‌افزار مجانی، مخصوص پیام و تماس‌های خصوصی کدگذاری است.

اصل قضیه این مقاله چه بود ؟

بدون گوگل زندگی چگونه خواهد شد
بدون گوگل زندگی چگونه خواهد شد

در آخر نتیجه گیری ما این نیست که شرکت گوگل از 100% اطلاعات خصوصی کاربرهایش استفاده می‌کند اما قطعا فقط من و شما از سرویس های مختلف گوگل استفاده نمی‌کنیم. ما با سایت‌های خدماتی زیادب به جز Google رو به رو می‌شویم و احتمال دارد اطلاعاتی شخصی هم در آن‌ها داشته باشیم.

سوال اصلی که آیا حالا جدا شدن از Google آسان است یا خیر ?

با توجه به توضیحی که در مقاله صحبت شد، جواب درست و قاطعی برای این سوال که مطرح کردیم نمی‌توان داد. چون هر شخص یا کاربری با توجه به نوع فعالیتی که دارد برای پاسخ به این سوال جواب قانع کننده دارد.

در کل و هدف از این مقاله این بود که نگهداری و محافظت از اطلاعات شخصی با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و اینترنت تبدیل به واجبات شده که باید همه کاربران در اینترنت همه فکری برای آن بکنند.

بدون گوگل زندگی چگونه خواهد شد

فهرست