بهترین وی پی ان برای آیفون

شاید این سوال در ذهن شما هم باشید که بهترین وی پی ان برای آیفون کدام VPN است؟

جواب این سوال در ایران و کشورهایی که دارای فیلترینگ اینترنت هستند خیلی متفاوت خواهد بود . در ایران مردم فقط می خواهند وی پی انی داشته باشند که راحت از اپستور دانلود کنند و موارد دیگر مثل تماشای ویدئو های یوتیوب و جدیدا دسترسی به تلگرام را برای آنها راحت کند.

اما حق انتخاب کاربرای آیفون با توجه به آپدیت های شرکت اپل و از طرف دیگر سیستم جدید فیلترینگ که اختلال گسترده در اتصال وی پی ان ها ایجاد میکند بسیار کم شده .

چرا که بعضی سرویس های وی پی ان در آیفون مثل openvpn در اکثر مواقع بدرستی قابل استفاده نیست مخصوصا openvpn UDP که اکثر packet ها توسط فیلترینگ دراپ میشه.

سرویس pptp که در ورژن های قبلی سیستم عامل IOS بود ولی با آپدیت های جدید بنا به ادعای اپل این سرویس امنیت لازم را برای کاربران تامین نمیکند که تا حدودی اگر مقایسه ای با سرویس های دیگر انجام بدیم بی راه هم نگفته اند.

 

بهترین وی پی ان برای آیفون
بهترین وی پی ان برای آیفون

دسته بندی وی پی ان های آیفون بدون نیاز به نرم افزار

  • L2tp
  • Ipsec
  • Ikev2

در چند سال اخیر استفاده از سرویس L2tp در بین کاربران آیفون رواج زیادی یافته و در مواقعی که پورت این سرویس را روی سرور های خارج به طور مستقیم مسدود میکردند ارائه دهنده های وی پی ان اقدام به استفاده از سرور های ایران و تانل کردن آن به سرور های خارج برای فراهم کردن این سرویس میکردند ، ولی استفاده از سرویس L2tp به این شکل کیفیت مناسب را نداشت و گاها تانل بین سرور ایران و خارج هم مسدود و مختل میشد . این سرویس از نظر رمزنگاری بهتر از سرویس PPTP است ولی از نظر سرعت نسبت به pptp ضعیف تر هست .

ولی مشکل اصلی اختلالات اخیر است که باعث شده این سرویس در خیلی مواقع با سختی متصل شود و کاربر را کلافه کند.

در مورد سرویس IPsec باید گفت که از نظر امنیت بهتر از l2tp میباشد و در صورتی که فیلترینگ پورت آن را مسدود نکند کیفیت مناسبی هم دارد ولی گاها بعد از چند دقیقه اتصال ممکن است قطع شود.

سرویس IKev2 از بقیه موارد بالا امنیت بالاتری را دارد و مشکلاتش مشابه ipsec هست . در اکثر مواقع این سرویس را مسدود میکنند که ارائه دهنده ها بعضا با استفاده از IP ایران و تانل به خارج راهندازی میکنند .

ولی اینها مقدمه ای بود در مورد صورت سوال اصلی ما یعنی بهترین وی پی ان برای آیفون

 

با توجه به سیستم پشتیبانی ما در 6 ماه اخیر بهترین سرویس برای کاربران آیفون سرویس Cisco Any Connect بوده . اگر دلیلش را بخواهید امنیت فوق العاده ، اتصال نسبتا آسان ، رمز نگاری اطلاعات با SSL و مهم تر از همه اینکه این سرویس در بدترین شرایط فیلترینگ هم تنوانسته با سرعت مناسب کار کند  . پس اگر کاربر آیفون هستید و تا الان از این وی پی ان استفاده نکردین حتما آموزش اتصال را در صفحه راهنمای سایت مطالعه کنید و این سرویس را تست بفرمایید .

نکته دیگر در مورد سرویس سیسکو این است که با اکثر ISP های سازگاری مناسبی دارد و کمتر گزارش شده که در فلان اینترنت مشکلی در اتصال دارد.

استفاده از هر دو پروتکل TCP و UDP یکی دیگر از مزایای این سرویس هست که در تماشای ویدئو های آنلاین با استفاده از UDP سرعت مناسب تری را فراهم میکند .

قابلیتی در کانفیگ سرور وجود دارد که در صورتی که UDP دراپ شد و نتوانست در شرایط فیلترینگ بدرستی کار کند بدون قطع اتصال کاربر تبادل اطلاعات با TCP انجام می شود .

در کنار مزایای سرویس Cisco any connect یک ایراد هم وجود دارد که این برنامه یوزرنیم را ذخیره کرده ولی پسورد اکانت را در هر اتصال از کاربر میپرسد و نمیتواند پسورد را ذخیره کند.

مورد بعدی هم این است که اگر App Store اپل برای کاربر به خاطر تحریم آمریکا باز نشود کاربر بدون اتصال به وی پی ان امکان دانلود و نصب سیسکو را ندارد در این مواقع کاربر به ناچار ابتدا باید با یکی از سرویس های L2tp , Ipsec , IKev2 متصل شده و پس از نصب برنامه Cisco Any Connect اتصال را با سیسکو ادامه دهد.

سایت تیک نت به همه کاربران آیفون پیشنهاد میکند که حتما اولین قدم بعد از اتصال به هر وی پی انی نصب سیسکو را انجام دهند و همچنین برای خرید vpn برای آیفون میتوانید از صفحه اصلی سایت اقدام بفرمایید و این سرویس پر سرعت را تست کنید . جهت مشاهده آموزش اتصال به سیسکو در آیفون کلیک کنید

 

فهرست