این سوال را نمیشه گفت که امنیت وی پی ان بهتره یا فیلتر شکن. هر کدام از این ها روش های امنیتی مخصوص به خود را دارند. درباره سرویس VPN شما به راحتی میتوانید از انواع پروتکل های امنیتی مثل PPTP \ L2TP یا IKEV2 در اتصال به خرید وی پی ان که تهیه کردین استفاده کنید، ولی ممکن است در فیلتر شکن از پروتکل های خاص دیگه استفاده شود.

البته این نکته را بگوییم که تا زمانی که شخصی یک پروتکل امنیتی رو هک نکرده باشد هنوز میتوان گفت که آن پروتکل امن است .امنیت وی پی ان ها و فیلتر شکن ها بسیار مورد اطمینان است ، البته اخیرا شایعه هایی شنیده شده که هکرها به بعضی پروتکل ها نفوذ پیدا کرده اند، یعنی تا زمانی که یک VPN بهش نفوذ نکنن هموز هم میتوان امن باشه، اما زمانی که پروتکل موردنظر هک شود دیگه نمیتوان گفت که آن سرویس امن است.

تفاوت امنیت وی پی ان و فیلتر شکن
تفاوت امنیت وی پی ان و فیلتر شکن

کلام آخر هر کدوم از این ها یک سری نقاط ضعف و نقات قوت را در خودشون دارن که بر اساس فعالیتی که می خواهید انجام دهید باید آنها رو مد نظر داشته باشین.پروتکل وی پی ان اگر به صورت درست کانفیگ شود و همه موارد امنیتی را داشته باشد می تواند بک اتصال امن را برای شما در سطح اینترنت فراهم کند، البته فیلترشکن ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

تفاوت امنیت وی پی ان و فیلتر شکن

فهرست