سرویس OpenVPN قابلیت اتصال به 2 پروتکل را دارد ، این سرویس ها یکی TCP یا transmission control protocol که به کمک (پروتکل کنترل انتقال) و دیگری UDP یا User datagram protocol که (پروتکل دیتاگرام کاربر) اجرا شود.

در ادامه مقاله تفاوت پروتکل های UDP و TCP در سرویس OPENVPN باما همراه باشید .

انتخاب یکی از این دو سرویس ، بستگی به نیاز و فعالیت شما خواهد داشت. در ادامه پست به معرفی ویژگی‌های این دو پروتکل می‌پردازیم .

تفاوت پروتکل های UDP و TCP در سرویس OPENVPN
تفاوت پروتکل های UDP و TCP در سرویس OPENVPN

بعضی از ارائه‌دهندگان وی پی ان ترجیح می‌دهند که مشتریان خودشان پروتکل ارتباطی موردنظر خود را انتخاب کنند اما این پروتکل‌ها مزایا و متمایز از یکدیگر هستند و انتخاب بهترین گزینه بین این دو دشوار است، و بستگی به دو مورد دارد یکی اینکه VPN برای چه فعالیتی استفاده می‌شود و مهم‌تر از مورد اول برای کاربر چه عاملی مهم است، سرعت یا امنیت ؟.

تفاوت پروتکل TCP و UDP

پروتکل TCP، متداول ترین پروتکل اتصال در نت است، چرا که از اصلاح-خطا پشتیبانی می‌کند. بنابراین این پروتکل به‌عنوان یک پروتکل قانونی و مجاز شناخته می‌شود.

کار روش تصحیح-خطا یا ( Error Correction ) به این صورت است که هر بار یک دستگاه داده را با پروتکل TCP به شبکه ارسال کند، منتظر دریافت تأییدیه رسیدن بسته می‌ماند، پیش از آن که بسته‌ی دیگر را مجدد ارسال کند.

این کار این تضمین را می دهد که تمام اطلاعات تحویل داده می شود و این پروتکل بسیار قابل‌اعتماد است، اما در داده‌های ارسالی، پروسه‌ی تأیید و ارسال دوباره ، آن را کندتر می‌کند.

پروتکل UDP به‌ عنوان یک پروتکل بدون استرداد شناخته شده است، زیرا در این پروکل روش تصحیح-خطایی انجام نمی‌شود، و به‌آسانی بسته‌ها را بدون تأیید یا تکرار می‌پذیرد. این باعث می‌شود خیلی سریع‌تر، اما با امنیت پایین‌تر عمل کند.

تفاوت TCP و UDP در چیه ؟
تفاوت TCP و UDP در چیه ؟

پروتکل TCP چگونه کار می کند؟

یک پیام در بستر اینترنت از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر می رود که نیاز به اتصال دارد.

پروتکل UPD چگونه کار می کند؟

در این پروتکل نیز پیام ها میتوانند فرستاده و دریافت شوند. این پروتکل نیازی به اتصال ندارد، به این معنی که یک برنامه می تواند بسته ای از داده ها را به دیگری بفرستد و این می تواند پایان ارتباط باشد.

جمع بندی کلی تا اینجای مقاله فرق TCP با UDP :

  • پروتکل TCP یک پروتکل امن و قابل اعتماد است.
  • پروتکل UDP از امنیتی مانند TCP برخوردار نیست اما سرعت بالاتری دارد.

از کدام یک  از این پروتکل ها استفاده کنم؟

این بستگی به فعالیت خود شما دارد که آیا امنیت بیشتر برایتان مهم است یا سرعت مهم است ؟ به طور کلی، میتوان اینطور گفت که UDP برای شبکه‌های اجتماعی، VoIP و بازی‌های آنلاین بهتر است اما برای کار‌های بانکی و امنیتی پیشنهاد نمی‌شود.

با این‌ حال، این که چقدر پروتکل TCP باعث کاهش سرعت می‌شود به بسیاری از عوامل دیگر نیز وابسته است، زیرا در این پروتکل فاصله مهم‌ترین عامل در سرعت شما است و موارد دیگر را در مقاله‌ی ” خرید VPN پرسرعت ” به صورت کامل توضیح دادیم.

نکته مهم اینکه هر چقدر فاصله شما از سرور دورتر باشد، اتصال شما کندتر خواهد بود. اگر سرور نسبتاً نزدیک است، سرعتتان انقدر هم کند نمی‌شود و بهتر است از یک اتصال مطمئن‌تر استفاده کنید.

توصیه ما این است که از پروتکل UDP که سریع‌تر است، استفاده کنید مگر اینکه مشکلی با اتصال UDP داشته باشید.

شما می توانید از سرویس OPENVPN به راحتی در دستگاه خود وصل شید لینک آموزشها به دستگاه های مختلف در زیر آمده است :

آموزش اتصال به openvpn در آیفون

آموزش اتصال به openvpn در اندروید

تفاوت پروتکل های UDP و TCP در سرویس OPENVPN

فهرست