این سوال که واقعا چرا هنوز در سال 2018،باید به استفاده از VPN حتی در کشورهای بدون سانسور هم فکر کرد و بیشتر از گذشته به فیلتر شکن نیاز خواهیم داشت ؟ در ادامه مقاله باما باشید تا جواب را بیابیم .

تعریف ساده از VPN

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، وی پی ان یک تونل رمزگذاری مجازی است که بین شما و یک سرور راه دور ( سرور VPN) ایجاد می شود. به‌این‌ترتیب، اطلاعات حساس شما در مقابل دیده گان کنجکاو دولت ها، هکرها، دزدها و سایر افراد مخرب محافظت می‌شود، چون که همه ترافیک اینترنتی مصرفی شما از طریق تونل VPN هدایت می‌شود. دو وظیفه اصلی VPN بدین صورت است :

همه داده‌های ارسال شده یا دریافت شده از سمت دستگاه شما را رمزگذاری کرده و درنتیجه امنیت شما را حفظ کرده و بالاتر می برد

سرورهای وی پی ان آدرس اینترنتی ( IP Address ) دستگاه شما را پوشش داده و آدرس سرور خود را نشان می‌دهد و در واقع با این کار هویت شما پنهان می‌ماند. و اینطور به نظر می‌رسد که شما از یک جای کاملاً متفاوت قرار دارید و وارد اینترنت شدید.

چرا در سال 2019 بیشتر به VPN نیاز داریم
چرا در سال 2019 بیشتر به VPN نیاز داریم

در ادامه مقالخ دلایلی را عرض می‌کنیم که و می گوید چرا شما باید داده‌های خود را رمزگذاری کنید و خود را از وضعیت غیرقابل‌پیش‌بینی در سال های بعدی نجات دهید :

دسترسی محدودشده به محتوا

همه ما می‌توانیم به راحتی یک لیست طولانی از محتواهای خاص مسدود شده که در کشور قابل‌دسترسی نیستند، ارائه دهیم , یعنی در این حد زیاد هستند. همان‌طور که این را می‌دانید، دسترسی به همه‌ی محتواها و وب سایت ها در تمام کشورهای دنیا ممکن نیست. یک نمونه سایت گوگل داک، جیمیل و چندین محصول دیگر گوگل که در چین غیرقابل‌دسترس و مسدود هستند. علاوه بر این موارد ، برند های مختلف دارای نسخه، محصولات و محتوای متفاوت بسته به موقعیت مکانی هستند. وی پی ان در چنین مواردی هم برایتان مفید است.

با مخفی کردن و دست‌کاری در آدرس آی پی ( Ip Address )، به‌ آسانی و بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی خود، به هر محتوایی  میتوانید دسترسی داشته باشید.

مزایای استفاده از VPN
مزایای استفاده از VPN

یک مثال برای درک بهتر، مثلا شما در انگلیس ساکن هستید و می‌خواهید به محتوا . سایتی دسترسی داشته باشید که فقط برای افراد ساکن آمریکا در دسترس است، در این وضعیت راحت ترین راه خرید VPN از یک سایت ارائه‌دهنده‌ای وی پی ان است که در لیست سرورهایش, کشور آمریکا را دارا باشد.

استفاده امن و آزادانه از Wi Fi های عمومی

وای فای های عمومی که درفرودگاه‌ها , اتاق هتل ، دانشگاه‌ها و دیگر جاهای عمومی یکی از مهمترین و خطرناک ترین تهدیدات امنیتی برای شمای که به آن وصل هستید است. WiFi ها اغلب یک اتصال ناخواسته را دارند و بنابراین راحت می‌توانند توسط هر شخصی بدون هراس و ترسی هک شوند.در این صورت اگر هنگامی که WiFi هک شود و شما به VPN وصل باشید .و کسی بخواهد بر روی ترافیک شما روی WiFi جاسوسی کند چیزی بجز داده‌ها و اطلاعات رمزگذاری شده نخواهد یافت و دیگر هیچ‌ استفاده‌ای برای شخص هک کننده ندارد .

استفاده امن و آزادانه از Wi Fi های عمومی
استفاده امن و آزادانه از Wi Fi های عمومی

حفظ حریم خصوصی و مخفی ماندن

هر دفعه که شما در اینترنت شروع به گشت و گذار می‌کنید، ISP و ارائه دهنده اینترنت شما می‌داند که چه سایت‌هایی را دارید مرور و مشاهده می کنید و چه اطلاعاتی را دریافت می‌کنید و یا می‌فرستید ، البته اگر شما کار غیرقانونی انجام ندهید، ممکن است مضطرب کننده نباشد اما با این حال همین‌که کسانی با افرادی هر حرکت شما را در نت می‌بینند احساس مزاحمت و نا خوشایندی برای فرد ایجاد می‌کند.

حفظ حریم خصوصی و مخفی ماندن
حفظ حریم خصوصی و مخفی ماندن

با استفاده از فیلتر شکن ،ISP تون متوجه فعالیت شما در سطح اینترنت نمی‌شود. تنها چیزی که ISP مطلع میشود این است که شما به وی پی ان وصل شده اید. سایت‌هایی که دیدن می‌کنید آن ها هم نمی‌توانند آدرس اینترنتی IP Address شما را بدانند و پس نمی‌توانند به مکان فیزیکی که شما قرار دارید پی ببرند.

گشت و گذار امن در سطح اینترنت

در حالی‌ که خیلی از سایت‌هایی که دیدن می‌کنید ممکن است از پروتکل HTTPS  یا همون  SSL داشته باشند که این به معنی یک اتصال امن است، اما همه سایت‌ها امن نیستند یعنی در واقع از این ویژگی امن بودن برخوردار نیستند. هر شخصی می‌تواند به اطلاعات شخصی شما برای هدف های مخرب دسترسی پیدا کند. همان لحظه‌ای که شما بدون استفاده از فیلتر شکن از نت استفاده می‌کنید، هزاران تهدید وجود دارد.

گشت و گذار امن در سطح اینترنت
گشت و گذار امن در سطح اینترنت

اگر فیلتر شکن اتصال شما را تأمین نکند اطلاعات مالی و شخصی شما که در یک سایت وارد می‌کنید، مورد تهدید است. VPN این اجازه را می‌دهد تا شما بدون هیچ استرس و ترسی از فاش شدن اطلاعات توسط بدافزارها و هکرها به همه سایت‌ها، شبکه اجتماعی , ایمیل و… دسترسی داشته باشید.

و سخن آخر

هر زمانی که در حال استفاده از اینترنت هستید، حفاظت از خودتان در اینترنت در برابر مجرمان و هکرها، دزدان، دلایل کافی برای خرید وی پی ان است. دستگاه شما حالا چه کامپیوتر و چه گوشی هوشمند بیشتر مانند یک قسمت گسترده از بدن انسان است چرا که محفاظت از حریم شخصی تان در هنگام گشت و گذار در نت باید یک اولویت برای شما باشد. در حال حاضر با توجه به وضعیت امنیت سایبری در نت، حریم شخصی و امنیتی شما بسیار مهم است.

چرا در سال 2019 بیشتر به VPN نیاز داریم

فهرست