یک سرور پروکسی شما را به یک سرور در جای دیگه از کره خاکی وصل می کند و یک وی پی ان نیز همچنین شما را به یک سرور راه دور کره خاکی متصل می کند به نظر می رسد که در واقع این دو سرویس یک کار انجام می دهند آیا درست است ؟ در جواب باید بگیم نه دقیقا . خب اجازه دهید که نگاهی بیاندازیم به اینکه چه زمانی ممکن است شما بخواهید از هر کدام از این سرویس ها استفاده یکنید و جواب به این سوال که چرا پروکسی ها (PROXY) جایگزین مناسبی برای وی پی ان ها (VPN) نیستند .

فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN ) در چیست ؟
فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN ) در چیست ؟

معمولا هر هفته یک خبر در رابطه با رمز نگاری , فاش شدن اطلاعات جاسوسی و نگرانی هایی در رابطه با حریم خصوصی دیجیتالی وجود دارد . خیلی از این دست پست ها در رابطه با اهمیت تقویت امنیت اتصال به اینترنت صحبت می کنند همانند استفاده از VPN  . در این جا قصد داریم به شما بگوییم که سرور های پروکسی  (Proxy) و یا اتصال از طریق وی پی ان (VPN) که زیاد هم اسم این ها را شنیده ایم چگونه کار می کنند ؟ اگر مایل هستید در وقت و انرژی خود برای بهبود امنیت صرفه جویی کنید بهتر است مطمئن شوید که ابزاری مناسب را برای کاری مناسب انتخاب کرده اید .

اگر چه این دو سرویس اساسا با هم فرق دارند ولی VPN و PROXY در یک چیز با هم مشترک هستند و آن این است که هر دوی آن ها به شما این اجازه را می دهند که اتصال شما به اینترنت را در ظاهر از یک مکان دیگر نشان دهند . چگونه این امر محقق می شود و علیرغم تفاوت های زیاد این دو  سرویس , میزان حفظ حریم خصوصی و رمز نگاری در هرکدام به چه اندازه است . تا آخر مقاله با ما همرا باشید .

پروکسی آی پی آدرس شما را مخفی می کند .

یک سرور پروکسی , سروری است که در جریان ترافیک اینترنتی شما به عنوان یک واسطه عمل می کند و به نظر می رسد که فعالیت اینترنتی که شما انجام میدهید در مکان دیگری دارد رخ می دهد . بهتر است برای درک بهتر مثالی را مطرح کنیم که شما در حال حاضر در ایران ساکن هستید و می خواهید به سایتی دسترسی پیدا کنید که از نظر دسترسی , به ناحیه جغرافیایی محدود شده است ( برای مثال انگلیس ) و فقط افراد ساکن در انگلیس می توانند به این سایت دسترسی داشته باشند . شما می توانید به یک پروکسی سرور موجود در انگلیس متصل شوید و از طریق آن به سایت مورد نظر دسترسی پیدا کنید . در وافع سرور پروکسی که شما استفاده کرده اید به سایت مورد نظر متصل شده و شما اطلاعات را از سرور پروکسی دریافت می کنید .

سرویس های پروکسی برای کار های کم مخاطره همانند مشاهده کلیپ از سایت YouTube و یا دسترسی به سرویس هایی که محدویت هایی مبتنی بر آی پی آدرس ( IP Address ) را ایجاد کرده اند مناسب هستند . ( بعضی از سایت ها دسترسی IP آدرس های ایران را مسدود کرده اند )

فرق پروکسی با وی پی ان چیه ؟
فرق پروکسی با وی پی ان چیه ؟

سرور های پروکسی اصلا برای کار های پر مخاطره مناسب نیستند . پروکسی ها فقط IP آدرس شما را مخفی می کنند و به عنوان یک واسطه در جریان ترافیک اینترنتی شما کار دیگری انجام نمی دهند. ترافیک تبادل شده بین کامپیوتر شما و سرور پروکسی رمز نگاری نخواهد شد . و معمولا اطلاعات شما را فقط در حد یک تغییر ساده IP آدرس مخفی می کند و در آن هیچ گونه کار اضافه ای دیگری برای حفظ حریم خصوصی و امنیت برای شما وجود ندارد .

هر کسی با امکان دسترسی به جریان داده ها مثلا ( ISP شما , فردی در حال سرک کشیدن به ترافیک وای فای کافی شاپ و … ) می تواند در ترافیک اینترنتی شما جاسوسی کند . علاوه بر این نیز سوء استفاده های خاصی مثل فلش های مخرب و عناصر جاوا اسکریپت بر روی مرورگر شما هم میتوانند هویت واقعی شما را فاش کنند .همه این دلایل باعث می شود که پروکسی ها برای کار های جدی و مهم مناسب نباشند .

اتصال پروکسی بر اساس برنامه به برنامه کانفیگ می شود و نه تمام کامپیوتر . شما تمام کل کامپیوتر خود را برای اتصال پیکر بندی نمی کنید و فقط مرورگر خود و یا برنامه های دیگر که با پروکسی سازگار هستند را پیکر بندی می کنید . اگر می خواهید با یک برنامه خاص با پروکسی متصل شوید استفاده از آن خوب است ( همانند نظر سنجی در وب سایت با مرورگر اینترنت ) ولی اگر قصد دارید که تمام اتصال اینترنت کامپیوتر شما از این طریق انجام شود پروکسی اصلا مناسب نیست .

دو تا از متداول ترین پروتکل های پروکسی ها HTTP و SOCKS می باشند .

پروکسی سرورهای SOCKS

سیستم پروکسی های SOCKS یک توسعه مفید از سیستم های پروکسی HTTP هستند . که نسبت به ترافیکی که از طریق آن ها عبور می کند بی تفاوت هستند.

هنگامی که پروکسی های HTTP می توانند فقط به ترافیک های تحت وب رسیدگی کنند , یک سرور SOCKS براحتی هر ترافیکی که نصیبش شود را عبور می دهد . حالا می خواهد این ترافیک برای یک سرور FTP یا یک  سرور وب باشد یا حالا هر سرویس دیگری .

از عیب های پروکسی های SOCKS می توان به سرعت نسبتا پایین تر نسبت به پروکسی های HTTP اشاره کرد زیرا Socks ها بار بیشتری از ترافیک را به رد می کنند و همچنین همانند پروکسی سرورهای HTTP هیچ گونه رمز نگاری را در ترافیک اینترنتی ایجاد نمی کنند.

پروکسی سرورهای HTTP

قدیمی ترین نوع پروکسی سرورها , پروکسی های HTTP هستند که برای ترافیک های مبتنی بر وب طراحی شده اند . شما می توانید از طریق پیکر بندی مرورگر خود به پروکسی سرور متصل می شوید ( ویا در صورت عدم پشتیبانی مرورگر از پیکربندی پروکسی می توانید از افزونه ها در این زمینه استفاده کنید ) و ترافیک تحت وب خود را از طریق پروکسی HTTP تبادل شود .

اگر شما قصد دارید از پروکسی سرور HTTP برای اتصال به هر گونه سرویس های حساس مثل ایمیل و یا بانک استفاده کنید خیلی خیلی مهم است که از مرورگری که قابلیت SSL آن فعال می باشد استفاده کنید. و به سایتی مراجعه کنید که از رمزنگاری SSL پشتیبانی کند . همانطور که قبلا اشاره کردیم پروکسی سرورها ترافیک اینترنتی را رمزنگاری نمی کنند و تنها رمزنگاری که نصیب شما می شود همان است که خود شما برای خود فراهم می کنید .

نحوه تهیه پروکسی سرور

وقتی که بحث راجع به انتخاب پروکسی سرورها در میان است بهتر است عرض کنیم که با پرداخت مبلغی میتوانید آن را از سایت های معتبر خریداری کنید . اما در حالی که در نت لبریز شده از تعداد بیشماری از پروکسی های رایگان و بیشتر آن ها زمان اتصال محدود و کمی را در اختیار شما میگذارند . این گونه پروکسی ها معمولا برای یک کار که چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد خوب هستند .اما واقعا ارزش ندارد که به پروکسی های رایگانی که ریشه آن ها اصلا معلوم نیست بخواهیم اکتفا کنیم و کار های حساس و مهم مثل کارهای بانکی را از طریق این پروکسی ها انجام دهیم. این در حالی است که در فضای مجازی مثل فیسبوک تبلیغات زیادی را در زمینه فروش سرویس های پروکسی مشاهده می کنید که این روزها همراه با سرویس وی پی ان نیز به صورت یکجا عرضه می شوند . هزینه این نوع سرویس ها در ماه خیلی کم است و هر دو سرویس پروکسی و VPN را با هم عرضه می کنند ( البته از فروشگاه های معتبر ) و دلیلی وجود ندارد که شما در بعضی از این فروشگاه ها با همان مبلغ فقط یک پروکسی و یا فقط یک VPN را بخرید آن هم وقتی که شما با همان مقدار هزینه در ماه می توانید هر دو این سرویس ها را یک جا خریداری کنید و از مزایای هر جفت آن ها بهره مند شوید .

درباره VPN یا  Virtual Private Network ( شبکه خصوصی مجازی )

VPN یا  Virtual Private Network اتصال شما را رمز نگاری کرده و محیط امنی را برایتان فراهم می کند .

شبکه خصوصی مجازی (وی پی ان) همانند پروکسی ها به ظاهر موقعیت جغرافیایی ترافیک اینترنتی شما را در مکان دیگر نشان می دهد اما شباهت این دو در همین جا ختم نمی شود . VPN در یک سطح از سیستم عامل شما تنظیم می شود . و با اتصال به VPN تمام اتصالات شبکه ای و اینترنتی شما بر روی دستگاه کانفیگ می شود . این به این معنی است که برخلاف یک پروکسی که به صورت ساده به عنوان یک سرور واسطه برای یک نرم افزار ( همانند مرورگر وب ) عمل می کند , وی پی ان تمام ترافیک اینترنتی سیستم شما را از تمام نرم افزار ها از طریق خود عبور می دهد همانند مرورگر وب , بازی های آنلاین , نرم افزارهای ارتباطی مثل تلگرام وحتی آپدیت ویندوز و اندروید و آیفون که در پس زمینه در جریان است .

علاوه بر این همه ترافیک اینترنتی شما از طریق یک تونل رمز نگاری شده قوی بین سیستم شما و سرور راه دور عبور می کند . این خود باعث می شود که اتصال وی پی ان یک راه حل مناسب و خوب برای هرگونه استفاده از کار های پر مخاطره شبکه که در آن ها حفظ حریم شخصی و امنیت مهم است باشد . با استفاده از وی پی ان دیگر ISP شما و یا فردی که در حال جاسوسی از شما است نمی توانند به ترافیک انتقالی بین سیستم شما و سرور VPN دسترسی داشته باشند .به عنوان یک مثال اگر شما به یک مکان و کشور دیگر سفر کرده اید و نگران این هستید که به وبسایت مالی خود رجوع کنید و یا به ایمیل خود دسترسی پیدا کنید, بهترین راه این است که دستگاه خود را برای استفاده ازسرویس VPN پیکر بندی کنید.

حتی اگر در حال حاضر در سفر هم نیستید می توانید از مزایای زیاد VPN بهره ببرید . شما با فعال بودن VPN دیگر نگران استفاده از امنیت شبکه وای فای هتل و یا کافی شاپ که سرشار از حفره های امنیتی هستند نباشید .

فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN ) در چیست ؟
فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN ) در چیست ؟

معایب VPN ها

با این که VPN ها بینظیر هستند با این حال دارای معایبی نیز هستند . برای دستیابی به اتصال رمز نگاری شده همه جانبه باید هزینه ای را پرداخت کنید ( در سایت های معتبر مبلغ این نوع سرویس کمی زیاد است ) و سیستمی با پردازش بالای اطلاعات نیز باید در اختیار داشته باشید . این نکته را توجه داشته باشید که اجرا کردن VPN نیازمند سخت افزار قدرتمند می باشد و سرویس VPN خوب و معتبر به صورت رایگان اصلا وجود ندارد . البته ما درباره مقایسه VPN پولی با VPN رایگان هم به طور کامل در مقابه دیگری توضیح داده ایم که توصیه می کنیم حتما اون مقاله رو هم بخوانید.

در پروکسی سرور ها به صورت ساده فقط اطلاعات مورد نیاز شما را تبادل می کند و زیاد از حجم اینترنت شما به صورت مضاعف استفاده و مصرف نمی کند . اما در سمت دیگر VPN هم قدرت پردازش زیادی نیاز دارد و هم به صورت مضاعف از پهنای باند و حجم شما به خاطر پروتکل رمز نگاری استفاده می کند .

نتیجه گیری فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN )

در مجموع پروکسی سرورها برای کار های کوچک و کم اهمیت همانند دیدن یک کلیپ از سایت یوتیوب یا آپارات مناسب هستند اما زمانیکه بحث راجب به کارهای حساس و مهم  مانند ایمیل و حساب بانکی می رسد شما به یک VPN قوی نیاز دارید .

در پایان نیز این نکته را متذکر شویم که با استفاده از هر دو سرویس پراکسی و VPN اطلاعات شما در سرور واسطه قابل خواندن و قابل دسترسی است پس تا آن جا که می شود از سرویس های رایگان و نامعتبر به هیچ عنوان استفاده نکنید و سرویس های خود را از فروشندگان معتبر خریداری نمایید و به هر تبلیغی که در فضای مجازی وجود دارد اعتماد نکنید و خرید VPN  را در این سایت ها انجام ندهید .

فرق بین پروکسی ( PROXY ) و وی پی ان ( VPN ) در چیست ؟

فهرست