در دنیای مجازی و کسب و کار اینترنتی، فیلتر شکن و وی پی ان یک اتصال رمزگذاری شده‌ای را برای کاربر فراهم می‌کنند که بتواند با خیال آسوده و راحت از هر جایی که دوست دارید کاری که می‌خواهید رو انجام دهید. وی پی ان برای همه سیستم عامل ها از جمله مک, ویندوز و لینوکس و همچنین برای سایر سیستم عامل‌های گوشی‌ها سازگار می‌باشد.

کلمه VPN از مخفف جمله Virual Private Network که به معنی شبكه مجازی اختصاصی است. فیلتر شکن ها نیز انواع مختلفی را دارند که هر کدام از این نوع ها در کاربرد و نوع اتصال و نوع رمزگذاری تفاوت دارند، یک نوع از VPN مانند PPTP/L2TP با تنظیمات خود سیستم عامل قابل استفاده است و یک نوع دیگر وی پی ان نیز مانند سیسکو و کریو نیاز به نرم افزار یا کانکشن دارند.

درباره فیلتر شکن و وی پی ان بیشتر بدانید
درباره فیلتر شکن و وی پی ان بیشتر بدانید

استفاده از VPN برای بالا بردن امنیت خوب است، اما یک سری هزینه‌ دارد. بسیاری از وی پی ان ها سرعت اتصال شما به اینترنت را کاهش می‌دهند که بیشتر و کمتر سرعت بستگی به ارائه دهنده‌ای دارد که شما آن را انتخاب کرده‌اید. البته این نکته را بگوییم که پایین اومدن سرعت ناچیز در وی پی ان تاثیر آنچنانی در روند وبگردی شما نمیذارد و دلیل این افت سرعت به دلیل عملیات هایی است که پس از اتصال شما به فیلتر شکن اتفاق می‌افتد.

پراکسی یا وی پی ان

اگر در زمان جستجوی اکانت وی پی ان در نت به ابن انتخاب برخوردین که VPN را انتخاب کنید یا پروکسی ( Proxy ) و در انتخاب یکی از این دو شک داشتید، حتما به سراغ VPN بروید. پروکسی‌ها فقط می‌توانند هویت سیستم و آی پی شما را مخفی کنند، اما لزوما اتصال شما را رمزگذاری نمی‌کنند.به همین دلیل است که از آن استقبال زیادی نمی‌شود مگر افرادی که از این موضوع اطلاعی ندارند.

این موضوع که در مورد خرید وی پی ان و نکاتی که باید آن را رعایت کنید بحث های زیادی وجود دارد که بهتر است این بحث ها را بدانید .

افت سرعت در وی پی ان

افت سرعت در وی پی ان به این دلیل است که بین سایت مورد نظر و شما توقف‌های بیشتری به نسبت وقتی که به VPN وصل نیستید انجام می‌شود ( عملیات رمزگذاری داده های شما). اگر سرعت‌ شما بیش از حد پایین آمد،شما می‌توانید هنگام ورود به سایت‌های مطمئن اتصال وی پی ان خود را خاموش کنید. شما برای استفاده از برخی وبسایت‌ها که محدودیت مکانی و جغرافیایی دارند حتما باید از فیلتر شکن استفاده کرده تا به محتویات وبسایت آن‌ها بتوانید دسترسی داشته باشید، سایت‌های مانند فیسبوک و یوتیوب در کشور‌های ترکمنستان و چین.

چرا استفاده از وی پی ان ؟

وقتی که شما از وی پی ان استفاده می‌کنید اطلاعات مورد استفاده شما توسط VPN رمزگذاری می‌شود، به این معنی است که از هر وبسایتی که بازدید می‌کنید هیچ کسی نمی‌تواند دیگر شما یا اطلاعات اینترنت شما را ببیند و اطلاعاتی کسب کند، آنها فقط می‌توانند اتصال VPN شما را ببینند نه بیشتر.در این شرایط دیگر هکر‌ یا هر شخصب که قصد بررسی فعالیت شما در سطح اینترنت را داشته باشد سخت‌تر می تواند شما را ردیابی کند.

فهرست