طبق شاخص اینترنت جهانی، بیش از 25 درصد یا نیم میلیارد انسان در اینترنت از VPN استفاده می‌کنند. 25 درصد عدد بزرگی است، پس 100% ابزار کاربردی در نت محسوب می‌شود که در سطح اول جهان اینقدر طرفدار داره و حتی در کشور‌هایی هم که سانسور اینترنت وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کشور های مثل اروپای هدف اصلی آن‌ها از خرید VPN یا استفاده از وی پی ان، بالا بردن سطح امنیت در نت است. اما فکر می‌کنید سطح امنیت در اینجا بالاست ؟

در جواب باید بگیم خیر، ولی شهروندان آن‌ها از خطراتی که در فضای مجازی وجود دارد به خوبی مطلع هستند و به امنیت اهمیت می‌دهند.

امروزه بیشتر از نیمی از فعالیت‌های کاربران در اینترنت انجام می‌شود، از احوال پرسی با دوستان تا خرید‌های آنلاین که ممکن است تصاویر خصوصی رد و بدل شود و یا در خرید آنلاین پای اطلاعات حساب شما مانند رمز دوم و Cvv2 در میان است .

در کل از دو طریق می‌توان به وی پی ان ها دسترسی پیدا کنیم. یا خرید و استفاده از VPN های پولی و یا استفاده از VPN رایگان که در ادامه مقاله به بررسی هر دو نوع می‌پردازیم.

مقایسه VPN رایگان با VPN پولی
مقایسه VPN رایگان با VPN پولی

مزایا و معایب VPN رایگان

در کل اگر فعالیت‌های خاصی مانند خرید آنلاین و کارهای بانکس ندارید و فقط قصد استفاده از سرویس‌های مسدود شده مانند YouTube را دارید، فیلتر شکن رایگان برای شما مناسب خواهد بود. ولی حتما به مزایای و معایب آن دقت کنید.

مزایای فیلترشکن های رایگان

شما هیچ هزینه ای در قبال وی پی ان نمیدهید. بله، اما این نکته را اصلا فراموش نکنید که فقط در تله‌موش است که پنیر مجانی گیر می‌آید.

آدرس اینترنتی شما تغییر می‌کند. سرویس رایگان فیلتر شکن آدرس شما را با یک آدرس مجازی جایگزین می‌کند تا یافتن منطقه شما و اطلاعات حساس دیگر شما برای شخص دیگری بسیار سخت شود. اما اطلاعات شما به آنصورت رمزنگاری نمی‌شود.
با تغییر دادن آدرس اینترنتی، حریم خصوصی شما در اینترنت را ایمن‌تر می‌کند . اما یک اختلاف با نسخه پولی دارد که در قسمت مضرات به آن خواهیم پرداخت.

عضویت در این سرویس‌ها اجباری نیست. این مزیت باعث می‌شود زمان شما تلف نشود و به شما این امکان را می‌دهد که درست بعد از دانلود، به این سرویس‌ها دسترسی داشته باشید.

خطرات فیلتر شکن های رایگان

وی پی ان رایگان می‌تواند دسترسی مستقیم به اطلاعات شخصی شما مانند رمز عبور، جزییات کارت اعتباری شما یا عادت‌های آنلاین شما را برای هرگونه مقاصدی، ایجاد کند.

پروتکل‌هایی که برای مخفی سازی شما در اینترنت در وی پی ان های رایگان ارائه می‌شود همه قدیمی هستند و یا به عبارتی بروز نیستند که حریم خصوصی شما را برای هکرها ، جاسوسان و تبلیغات کنندگان قابل دسترسی می‌سازد. بعضی از این سرویس‌ها اصلاً شما را در اینترنت مخفی نمی‌کنند.

آدرس IP هایی که سرویس‌های رایگان ارائه می‌دهند اغلب به‌وسیله سایت‌های معتبر شناسایی و مسدود شده‌اند.
این‌چنین سرویس‌ها معمولاً یک لیست ضعیف از خدمات را ارائه می‌دهند. این به این معناست که شما و صد‌ها یا شاید تعداد بیشتری از کاربران در حال استفاده از یک پهنای باند و ترافیک و منابع هستید که باعث افت سرعت می‌شود.
معمولاً محدودیت‌های زیادی دارند یا تبلیغات آزاردهنده زیادی در آن‌ها وجود دارد.

از سرورها با موقعیت‌های جغرافیای کمی برخوردار هستند.

از منابع و از RAM و CPU دستگاه شما و از اینترنت شما برای مقاصد خودشون سو ءاستفاده میکنند.💀💀

در حین این تحقیق به یک نکته‌ای هم برخورد کردیم که برخی ارائه دهندگان تنها به دلیل معرفی خدمات خود، برای مدت زمان مشخص (مثلا 10 روز ) اشتراک خود را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این موارد را نمی‌توان جزو وی پی ان های رایگان در نظر گرفت و کیفیتی مانند وی پی ان های پولی دارند.

🐾هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیره!

مزایا و معایب VPN های پولی

تفاوت VPN رایگان با VPN پولی
تفاوت VPN رایگان با VPN پولی

زمانی بود که وی پی ان ها منحصراً به‌صورت پولی ارائه میشود ، قیمت بالایی داشتند اما الان عصر تکنولوژی‌های پیشرفته است و اینترنت و خدمات مربوط به آن قابل‌دسترس‌تر شده . اگر شما در مورد اطلاعات حساس خود و حریم خصوصی آنلاین خود حساس هستید شما باید به سرویس‌های VPN پولی روی بیاورید.

مزایای VPN پولی

با خرید VPN از سایت تیک نت امکان دسترسی به انواع پروتکل‌ها از قبیل Cisco Anyconnect,pptp,L2tp,ikev2،openvpn،ipsec را خواهید داشت.

با اشتراک‌های وی پی ان پولی دیگر خبری از بد افزار و تبلیغات نیست، ارائه دهنده تمام سعی خود را برای کسب رضایت شما به کار می‌گیرد.

معمولاً سرویس‌های پولی سرعت‌ بالایی دارند ( در واقع افت سرعت ناچیزی دارند ). البته این مورد به ارائه دهنده شما بستگی دارد اما اگر اطلاعات کافی داشته باشید، خرید vpn پرسرعت برای شما آسان خواهد بود.

شرکت های وی پی ان پولی امنیت بالایی را برای شما کابران تدارک می‌بینند. همیشه ارائه دهندگان در حال ارتقا سطح کیفی و کمی سرویس‌های خود هستند و با پیشرفت تکنولوژی، نیاز‌های جدید کاربرانشان را هم فراهم می‌سازند.

پشتیبانی دارد و در صورت بروز مشکل با ارائه راهکار در کنار شما خواهند بود ( باز هم بستگی به ارائه دهنده شما دارد که چقدر به کاربرانش اهمیت می‌دهد ).

خطرات وی پی ان پولی

تنها نکته‌ی بد فیلتر شکن های پولی همان پرداخت هزینه است که با توجه به متن های بالا،اگر به امنیت خود اهمیت میدهید ارزشش را خواهد داشت.

میانگین قیمت سرویس‌های VPN ما بین 7000 تومان تا 80000 تومان برای یک ماه تا یک سال است که با توجه به مزایایی که دارد واقعاً قیمت بالایی نیست. همچنین در صورت تمدید اکانتتون هم برای شما 10% تخفیف اعمال میشه

اگر تصمیم به خرید وی پی ان گرفته‌اید حتما در مورد ارائه‌دهنده مورد نظر توجه کنید، چون ممکن است سطح آن بسیار پایین باشد و تفاوتی با VPN رایگان احساس نکنید.

مقایسه VPN رایگان با VPN پولی

فهرست