متاسفانه به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه، توسعه دهندگان ایرانی در استفاده از اکثر سرویس‌ها و نرم افزارها با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند که بخشی از این محدودیت ها، جلوگیری از اتصال به سرویس ها توسط IP های ایران است. برنامه نویسان و توسعه دهندگان اندروید نیز از این تحریم‌ها بی نصیب نمانده و دچار مشکلاتی شده اند.

چطور با VPN و فیلتر شکن تحریم‌های نرم افزاری را دور بزنیم ؟
چطور با VPN و فیلتر شکن تحریم‌های نرم افزاری را دور بزنیم ؟

برنامه های تحریم شده برای ایرانی ها

اولین مورد این محدودیت ها, دسترسی به وب سایت Developer (توسعه دهندگان) اندروید است که به روی کاربران ایرانی بلاک شده است و دسترسی به این سایت ، جز با تغییر IP و استفاده از IP کشورهای دیگه امکان پذیر نیست. دیگر سایت ها که ایرانی ها را محدود کردن، دسترسی آنلاین به ابزار (Android SDK) و مخزن (Repository) کتابخانه‌های مورد استفاده در پروژه‌های اندرویدی است.

در هنگام اضافه کردن کتابخانه به پروژه اگر با IP ایران وصل باشید، خطا مثل عکس بالا برایتان رخ می دهد. نیار نیست در هربار ساخت پروژه جدید یا اضافه کردن کتابخانه به پروژه تان، IPخود را تغییر بدهید. کتابخانه‌ای مانند (appcompat-v7) که در همه‌ی پروژه‌ها به صورت پیش فرض وجود دارد، تنها کافی است برای یک بار دریافت شود. دیگر در پروژه‌های بعدی نیاز به دریافت آنلاین مجدد نیست.
حتی شاید برای این کتابخانه هیچگاه نیاز به دریافت آنلاین نباشد. این کتابخانه و سایر کتابخانه‌های مربوط به Support در Android Support Repository قرار دارند و اگر نسخه مدنظر شما در Android Support Repository موجود داشته باشد، نیاز به نصب آنلاین نیست. بیشتر در نصب و دریافت کتابخانه‌هایی دچار مشکل می‌شویم که توسط سایر توسعه دهندگان تهیه شده و در مخزن jcenter قرار گرفته‌اند.

روش و ابزار های زیادی برای دور زدن این تحریم ها وجود دارد که بعضی از آنها رایگان هستند و بعضی دیگر پولی هستند. قبل از نوشتن این مقاله ، مدتی را صرف تست انواع نرم افزار و روشهای مختلف کردیم تا این مقاله بتواند برای بیشتر کاربران ایرانی راهگشا باشد. به جز مواردی که در ادامه اشاره می‌کنیم، راه های دیگری نیز در وب توسط توسعه دهندگان معرفی شده که در این مقاله سعی شده تا به مواردی بپردازد که تا حد امکان پیچیدگی کمتری داشته و اصولی باشد.

حتما تا آخر این مقاله با ما همراه باشید

شما می توانید با مبلغ کمی خرید VPN از سایت تیک نت وی پی ان انجام دهید و یک سرویس وی پی ان پایدار و مناسب استفاده کنید. سایت تیک نت وی پی ان، سرویس های متعددی را برای تغییر IP در اختیار کاربران ایرانی قرار می دهد.

چطور با VPN اندروید استودیو را باز کنیم

به عنوان نمونه سرویس هایی که سایت تیک نت وی پی ان برای دور زدن ارائه میدهد (  VPN، Kerio، OpenVPN و Cisco AnyConnect ) را پشتیبانی می کند. از بین این گزینه ها بهترین راه استفاده از Cisco AnyConnect است.
سیسکو به طور کامل ارتباط دستگاه شما با اینترنت را تونل می کند و دیگر نیاز به اعمال هیچ تنظیمات دیگری در نرم افزارهای هدف (مانند اندروید استودیو) ندارید . البته در تستی که با VPN انجام شد نیز مشکلی دیده نشد. در ایران کاربران مجبورند که از فیلتر شکن ها برای دور زدن فیلـترینگ استفاده کنند چون باید تحریم های نرم افزاری که حساس هستند را بتوانند دور بزنند.

پس با استفاده از وی پی ان های سایت تیک نت , نیاز به هیچ گونه تغییراتی در تنظیمات سیستم عامل خود و یا اندروید استودیو داشته باشید. باز اگر مشکلی در این امر داشتید به پشتیبانی 24 ساعته تیک نت وی پی ان مراجعه کنید.

نکته: احتمال دارد بعد از تغییر IP و وصل شدن به VPN , لازم باشد یکبار اندروید استودیو را ببندید و دوباره باز کنید. البته خیلی کم این اتفاق پیش میاد.

فهرست