پروتکل IPSec دارای برنامه های زیادی در امنیت است، اما بیشترین کاربرد را در بخش وی پی ان دارد ، جایی که در کنار پروتکل های IKEv2 و L2TP استفاده می شود. زمانی که در Tunnel mode به کار گرفته می شود, می تواند به طور کامل یک بسته داده را برای اطمینان از امنیت کامل آن را محرمانه کند. در مقاله درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند دنبال این هسنیم که چگونه می توانیم حریم خصوصی شما را بهبود ببخشیم، و چرا سرویس IPSec پروتکل انتخابی برای بسیاری از فیلتر شکن ها است.

درباره IPsec VPN

سرویس IPSec مخفف ‘ Internet Protocol Security ‘ از چند پروتکل مختلف امنیتی ساخته و پیاده سازی شده است تا این اطمینان حاصل شود که بسته های داده ارسال شده توسط یک شبکه IP باقی نخواهد ماند تا توسط اشخاص دیگر غیرقابل دسترسی باشند. پروتکل IPSec سطح بالایی از امنیت را برای اینترنت فراهم می کند. رمزگذاری برای اطمینان از محرمانه بودن و مخفی بودن و احراز هویت استفاده می شود.

درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند
درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند

دلیل محبوبیت IPsec VPN

با توجه به رویکرد دو گانه،سرویس IPSec یکی از ایمن ترین روش های رمزگذاری برای داده ها است. البته مزایای زیادی هم در سطح شبکه دارد، در شرایطی که سیستم هایی مثل SSL در سطح برنامه فقط عمل می کنند.در سیستم های امنیتی پروتکل SSL نیاز به اصلاح برنامه های فردی دارند، ولی اما سرویس IPSec نیاز به تغییر در سیستم عامل دارد.

درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند

بیشتر پروتکل های امنیتی سرویس های دیگر در لایه کاربرد ارتباطات شبکه عمل می کنند. و یک بهترین مزیت های IPsec این است ,چرا که در شبکه به جای سطح برنامه عمل می کند، و می تواند تمام بسته IP را رمزگذاری کند. پروتکل IPsec این کار را با دو مکانیسم انجام می دهد:

 • Encapsulating Payload Security به یا مخفف ESP در حالی که Header Authentication مانع از دستکاری در بسته ارسالی می شود، ESP نیز این تضمین را می دهد که اطلاعات درون بسته ارسالی رمزگذاری شده و قابل خواندن نیست. تریلر, هدر، و بلوک احراز هویت Encapsulating Payload Security برای رمزگذاری کل بارگیری یک بسته استفاده می شود.
 • Header Authentication و یا مخفف AH یک امضای دیجیتالی بر روی هر بسته قرار می دهد، حفاظت از شبکه و داده های شما در مقابل دخالت هر شخص ثالث. یک AH به معنای محتویات یک بسته داده را نمی توان بدون تشخیص تغییر داد و البته امکان تایید هویت بین دو انتهای یک اتصال را فراهم می کند.

جزییات فنی IPsec VPN

 • این سرویس با ویندوز 7، ویندوز سرور 2008، روتر سیسکو، macOS و دستگاه های اندروید و اپل سازگار است.
 • همچنین پشتیبانی از نسخه های سازگار برای لینوکس و سایر سیستم عامل ها.
 • از طریق انجمن امنیت اینترنت و پروتکل مدیریت کلید تعریف شده در IETF RFC 2408 برای پیاده سازی مذاکرات سرویس VPN

پروتکل IPSec همراه با دیگر سرویس های VPN برای ارائه خدمات ایمن و سریع استفاده می شود. و دو گزینه اصلی در اینجا وجود دارد :

پروتکل IKEv2/ IPSec

پروتکل Exchange Key Exchange Version 2 یک توسعه مشترک از شرکت Microsoft و Cisco است و توسط سیستم عامل های ویندوز،اندروید, اپل و Blackberry پشتیبانی می کند. نسخه های منبع باز برای لینوکس نیز توسعه یافته اند.پروتکل IKEv2 به صورت خودکار پس از قطع سیگنال, مجددا باز برقرار می شود و به لطف پروتکل MOBIKE می تواند به آسانی تغییرات در شبکه را مدیریت کند.

پروتکل L2TP / IPSec

پروتکل Layer 2 Tunneling یک پروتکل تونلی است که در اکثر سیستم عامل ها و دستگاه ها  قرار داده شده است. این پروتکل به خودی خود، هیچ گونه رمزگذاری را ارائه نمی دهد. ولی اگر، همراه با IPSec باشد، می تواند یک ابزار ایده آل برای وی پی ان می شود.سرویس L2TP / IPSec دارای امنیت بسیار بالا و سرعت بالایی برای بسته ها داده است. در کل L2TP / IPSec از رمزهای AES برای رمزگذاری استفاده می کند.

مزایا و معایب سرویس IPsec VPN

سرویس IPSec مانند سایر سیستم های امنیتی دارای معایب و مزایای خاص خود است. در این مقاله به تعدادی از مزایا و معایب این پروتکل اشاره می کنیم:

مزایا سرویس IPsec VPN

 • همانطور که پروتکل IPSec در لایه شبکه عمل می کند، باید تغییرات فقط در سیستم عامل انجام شود و در برنامه های کاربردی خاص انجام نشود.
 • استفاده ازESP و AH بالاترین سطح امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران تضمین و فراهم می کند.
 • سرویس IPSec به طور کاملی در عمل خود نامرئی است، و این یک ویژگی ایده آل برای وی پی ان ها است.

معایب سرویس IPsec VPN

 • سرویس IPSec کمی پیچیده تر از دیگر پروتکل های امنیتی جایگزین است.
 • برای انتقال بسته های کوچک، سرویس IPSec می تواند یک راه کار ناکارآمدی برای رمزگذاری داده ها باشد.
 • برای استفاده از پروتکل IPSec یک کلید عمومی امن موردنیاز است.و اگر این کلید به خطر بیفتد ممکن است دچار مشکل شوید.

آموزش اتصال به IPsec در آیفون

آموزش اتصال به IPsec در اندروید

آموزش اتصال به IPsec در مک

حرف آخر در مورد IPsec VPN

با ترکیب و ادغام تعدادی از ویژگی های رمزنگاری و امنیتی مختلف با همدیگر، بالاترین سطح حریم خصوصی را می تواند تضمین کند. و با گذشت زمان،سرویس  IPSec مطمئن تر می شود و به یک استاندارد در امنیت برای VPN تبدیل شده است.

درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند

فهرست