آموزش نصب و راه اندازی وب سرور NGINX روی CentOS 7.0

کلمه NGINX اختصار یافته Engine X است که یک وب سرور رایگان و متن باز و قوی لینوکسی می باشد که تحت زبان برنامه نویسی C می باشد. از سرویس NGINX می شود در سیستم عامل های Unix-like مثل لینوکس و البته در سیستم عامل ویندوز هم استفاده کرد. این سرویس شامل قابلیت هایی نظیر پشتیبانی از Load Balancer و Reverse Proxy در سطح ترافیک HTTP را در بر دارد. در این مقاله می خواهیم که چگونگی نصب و راه اندازی این وب سرور رو بر روی سیستم عامل CentOS 7.0 و در کل در سیستم عامل های خانواده Red Hat نسخه 7.0 به شما کاربران عزیز آموزش بدهیم.

آموزش نصب و راه اندازی وب سرور NGINX روی CentOS 7.0

در اول کار دستور زیر را بزنید تا پکیج های نصب شده روی سیستم تان را بروز رسانی کند :

# yum -y update

اکنون با اجرا کردن دو دستور زیر وب سرور Nginx را روی سیستم تان نصب کنید ، دستورات را به ترتیب اجرا نمایید :

# yum install epel-release
# yum install nginx 

سرویس Nginx را استارت کنید ، و دو دستور زیر را اجرا نمایید :

# systemctl start nginx 
# systemctl enable nginx 

دستور اول در قسمت بالا وب سرور Nginx را استارت می کند و دستور بعدی آن نیز این سرویس را فعال می کند تا هنگام بوت کردن بصورت اتوماتیک استارت انجام شود.

خرید وی پی ان قاعدتا شما وب سرور Nginx را راه اندازی نمی کنید که بصورت لوکال اجرا کرده و از آن استفاده کنید ؟پس باید در فایروال تان اجازه ورود ترافیک HTTP را به سرورتان بدهید. بصورت پیشفرض فایروال داخلی CentOS 7.0 ترافیک Nginx را به سمت داخل سرور Block یا مسدود می کند. با اجرا کردن دستورات زیر فایروال سیستم شما اجازه ورود ترافیک HTTP به سمت سرور را میدهد :

# firewall-cmd --zone=public --permanent --add-service=http
# firewall-cmd --zone=public --permanent --add-service=https 
# firewall-cmd --reload 

به شرح دستورهای بالا بپردازیم :

دستور اول در Public Zone فایروال اجازه ورود ترافیک HTTP را به سمت سرور می دهد.

دستور دوم هم مانند دستور اول برای ترافیک HTTPS این کار را انجام می دهد.

ولی دستور سوم فایل پیکربندی firewall-cmd را بروز رسانی می کند و تغییرات ایجاد شده را روی آن اعمال می کند. در اینجا سوئیچ permanent را هم به این خاطر قرار داده ایم که در هنگام بوت شدن سیستم تنظیمات Rule ای که از قبل نوشتیم پاک نشود و از بین نرود. اکنون مرورگرتان را باز کرده و آدرس 127.0.0.1 و یا آدرس دامین یا آدرس IP سرور را وارد کرده تا صفحه پیش فرض Nginx برای شما به نمایش در آید.

آموزش نصب و راه اندازی وب سرور NGINX روی CentOS 7.0

فهرست