IP – آی پی آدرس یا همان پروتکل اینترنت مهم‌ترین قراردادی است که برای انتقال اطلاعات در شبکه  و اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد. بنیادی‌ترین قرارداد شکل‌دهنده اینترنت می‌باشد و نیازمند منبع و وظیفه هدایت و مسیردهی  به بسته‌های اطلاعاتی را درشبکه‌ها و اینترنت به عهده دارد. آی پی آدرس یک پروتکل لایه‌ ای است که در نرم‌افزار داخلی استفاده می‌شود و در لایه ارتباط (Link) قرار می‌گیرد. آی‌پی در شرایط پروتکل لایه‌ای پایین می‌تواند خدمات جهانی دسترسی را بین کامپیوترها ارائه کند.

مثال هایی از IP – آی پی آدرس

وقتی شما به اینترنت متصل میشوید اگر مودم شما IP نداشته باشد امکان اتصال به اینترنت وجود ندارد. آی پی ها به صورت Valid به صورت اختصاصی به یک دستگاه اختصاص داده میشود ولی آی پی های داخلی در شبکه میتواند متفاوت باشد . مثلا وقتی شما برای دسترسی به پنل ادمین مودم ADSL خود در مرور گر آی پی 192.168.1.1 را وارد میکنید این IP را مودم شما در شبکه Lan خود اختصاص میدهد و وقتی شما با گوشی موبایل خود را به WIFI متصل میکنید IP داخلی شما که توسط مودم برای دستگاه شما اختصاص میابد ممکن است 192.168.1.5 باشد . این آی پی ها توسط مودم به آی پی اصلی و Valid مودم روتینگ شده و شما دسترسی به اینترنت را دریافت خواهید کرد .

در ابتدا ورژن 4 آی پی ها ارائه شدند که اگر به صورت x.x.x.x ارائه شدند . هر x میتواند بین 0 تا 255 باشد و با رشد تکنولوژی و افزایش کاربردی اینترنت و افزوده شدن دستگاه های زیادی که نیاز به اتصال به اینترنت دارند و همچنین دیتا ستنر های و مراکز ارائه دهنده اینترنت به شدت در حال افزایش است و باعث شده که تعداد باقی مانده از IP V4 ها بسیار کم باشد و ازین رو IP V6 رونمایی و مشکل کمبود IP را در آینده برطرف کرد .

گرچه آی پی ورژن 6 هنوز خیلی مرسوم و استقبال نمیشه ولی در آینده کاربرد آن مشخص خواهد شد . دیتا سنتر ها برای گسترش کاربری از IP V6  آفر های جالبی را به کاربرانشون ارائه میکنند و به قولی تعداد زیادی IP ورژن 6 را به صورت اشانتیون روی سرور ها ارائه میکنند .

سایت تیک نت انواع وی پی ان با IP اختصاصی ارائه میکند.

فهرست