پروتکل L2TP یا ‘ Layer 2 Tunnel Protocol ‘ یک پروتکل از نوع تونل زنی است که به طور غراگیر در سرویس های VPN در سرتاسر دنیا از آن استفاده می شود.البته این رمزگذاری را در خود ندارد بلکه از پروتکل رمزنگاری تونل استفاده می کند.

در ادامه مقاله درباره L2TP VPN و اینکه چگونه کار می کند با ما باشید .

درباره L2TP VPN و اینکه چگونه کار می کند
درباره L2TP VPN و اینکه چگونه کار می کند

L2TP با ترکیب دو ویژگی که یکیش L2F است که توسط Cisco و PPTP طراحی شده و البته توسط شرکت Microsoft توسعه یافته است. پروتکل L2TP درون خود دارای خصوصیات رمزگذاری وی پی ان نیست و معمولا از پروتکل همراه با آن که IPSec است برای اتصال امن استفاده می شود.

دلیل محبوبیت سرویس L2TP VPN در میان کاربران اینترنت

پروتکل L2TP نسخه بعدی و تکامل یافته پروتکل PPTP است که یک رمزگذاری استاندارد و پروتکل آن در پلتفرم شرکت مایکروسافت است. از یک تراشه به اسم AES-256 یا 3DES برای رمزنگاری در ترافیک استفاده می کند. تراشه AES-256 یکی از پیشرفته ترین و امن ترین استانداردهای رمزگذاری را دارا می باشد که دولت ها و شرکت ها برای محافظت از اطلاعات حساس شان از این تراشه استفاده می کنند.

پروتکل L2TP یک ترکیب از ویژگی های PPTP و L2F است که باعث افزایش امنیت می شود که البته هزینه آن کاهش سرعت می باشد .

جزئیات تخصوصی تر L2TP VPN

پروتکل L2TP توسط IPSec رمزگذاری می شود.

از کلید AES-256 یا الگوریتم رمزنگارشده 3DES استفاده می کند.

به خاطر رمزگذاری دوگانه،سرویس L2TP نسبت به بعضی از استانداردهابالاتر است.

سرویس L2TP از پروتکل UDP و پورت های 500 ,1701 و 4500 به ترتیب برای تبادل اولیه استفاده می کند، و پیکربندی آن هم NAT است.

در داخل سیستم عامل های ویندوز و مک پروتکل L2TP به صورت بومی قرار داده شده است . همچنین در دیگر سیستم عامل هایی مثل لینوکس، iOS و Android پشتیبانی می کند.

مزایا و معایب L2TP VPN

مانند هر پروتکل فیلتر شکنی،سرویس L2TP هم دارای مزایا و معایب است که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم :

مزایا L2TP VPN

  • پروتکل L2TP روی اکثر سیستم عامل های دسکتاپ و تلفن همراه را به صورت بومی هست و پشتیبانی می کند که یکی از بزرگترین مزیت این سرویس است.
  • پیکربندی L2TP آسان است و هرشخصی که دانش فنی کمی و یا هیچ حتی تجربه قبلی این سرویس نداشته باشد میتواند L2TP را پیکربندی کند.
  • سرویس L2TP ایمن است و آسیب پذیری شناخته شده ای تا الان پیدا نشده است.
  • پروتکل L2TP از استانداردهای رمزنگاری قدرتمند و پیشرفته استفاده می کند و با این استاندارد این اطمینان را میدهد که یکپارچگی داده ها باقی می ماند.

معایب L2TP VPN

  • به تازگی یک سری شایعات نشان می دهد پروتکل L2TP شکننده است و مقام های دولتی و نظارتی با استفاده از L2TP به انتقال ترافیک دسترسی پیدا کرده اند.
  • پروتکل L2TP کمی پیچیده تر از پروتکل OpenVPN است و پیکربندی و کانفیگ آن در دستگاه های که از روتر استفاده می کنند سخت است.
  • سرویس L2TP به دلیل ویژگی دوگانه آن کمی کندتر از دیگر پروتکل ها است.

آموزش اتصال به انواع سیستم عامل را برای شما در سایت قرار داده ایم :

آموزش اتصال به L2tp vpn در آیفون

آموزش اتصال به L2tp vpn در اندروید

آموزش اتصال به L2tp vpn در مک

آموزش اتصال به L2tp vpn در وبندوزفون

و در آخر مقاله L2TP

پروتکل L2TP یک انتخاب خوب برای اتصال به VPN است که با خرید VPN از سایت میتوان از مزایای این سرویس بهره مند شد، چون تعادل کامل بین امنیت و عملکرد و سرعت را فراهم می کند. نکته قابل قبول این سرویس پشتیبانی از اکثر سیستم عامل های محبوب دسکتاپ و تلفن همراه ایت که این سرویس را به یکی از مناسبترین پروتکل VPN تبدیل می کند.

درباره L2TP VPN و اینکه چگونه کار می کند

فهرست