MAC Address – مک آدرس چیست ؟

معمولا کسانی که در حوزه IT و شبکه فعالیت دارند  با آدرس آی پی (IP address) سرو کار دارند  و لااقل یک بار اسم آن را دیده یا شنیده اند. . IP Address یک آدرس منطقی است، همه دستگاه هایی که به شبکه یا اینترنت متصل مشوند دارای یک آدرس فیزیکی دیگری  به اسم مک (MAC address) نیز هستند. حالا مک آدرس چیست، چه کاربردهایی دارد و از کجا بدانیم مک آدرس دستگاه یا کارت شبکه ما چیست ؟

 

MAC Address - مک آدرس چیست
MAC Address – مک آدرس چیست

 

هنگامی که با یک دستگاه مثل کامپیوتر یا موبایل به یک شبکه وای فای متصل میشوید و یا از طریق کابل Lan به مودم ADSL خود متصل می شوید دستگاه یا مودم اینترنت شما باید قطعه ای به اسم کارت شبکه (Netwrok Interface Card) باشد. با توجه پیشرفت سریع تکنولوژی هر روز دستگاه های جدیدی به بازار عرضه میشود که هر کدام از واسط های مختلفی برای اتصال به شبکه استفاده میکنند و یکی از  متداول ترین واسط‌ ها یا اینترفیس Ethernet یا  (Local Area Network) و  کارت شبکه های wifi  می‌باشند.

اگر کامپیوتر شما به اینترنت متصل است 100% سیستم شما دارای یک واسط جهت اتصال هست . اگر از طریق کابل Lan متصل هستید شما یک کارت شبکه یا Ethernet دارید و میتوانید از کنترل پنل به قسمت  Control Panel\Network and Internet\Network Connections  مراجعه کنید و یک کانکشن به نام Local Area Connection مشاهده خواهید کرد . در صورتی که تمایل دارین Mac ان را مشاهده کنید میتوانید با 2 بار کلیک روی کانکشن Local Area Connection وارد قسمت وضعیت (Status) شده و در فشردن دکمه Detailes دنبال Physical Address بگردین که در عکس زیر قابل مشاهده است

مک آدرس چیست

 

مک آدرس چیست

مک آدرس یک آدرس 48 بیتی است که معمولا در قالب xx:xx:xx:xx:xx:xx نمایش داده می‌شود. هر زوج xx که با رقم‌های هگزادسیمال پرمی‌شود، نمایان گر 8 بیت و یا یک بایت است. نیمه اولیه این آدرس که شامل 24 بیت اول می‌باشد، توسط شرکت سازنده کارت واسط شبکه تعیین می‌شود و 24 بیت دوم تعداد دستگاه‌های قابل شماره گذاری برای آن شرکت را نشان می‌دهد.

 با توجه به 48 بیت و با توجه به این که هر بیت می تواند نماینگر 0 و یا 1 باشد، مجموعا 2 به توان 48 دستگاه کارت واسط شبکه را می‌توان شماره گذاری کرد که این مقدار برابر 281474976710656 می‌باشد، یعنی چیزی حدود 281 هزار میلیارد دستگاه مختلف.

 اگر جمعیت فعلی کره زمین را 8 میلیارد در نظر بگیریم، با این سیسمتم شماره گذاری، برای هر فرد امکان دارا بودن تقریبا تعداد 35184 کارت واسط شبکه وجود دارد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این سیستم نامگذاری پاسخگوی نیاز‌های دستگاه‌های تحت شبکه موجود در اینترنت می‌باشد.

برای پیدا کردن مک آدرس در دستگاهای مختلف راهکار های مختلفی وجود دارد مثلا در صورتی که مک آدرس مودم ADSL خود را نیاز دارید معمولا در پشت مودم مک آدرس نوشته شده است و یا از طریق ورود به پنل مدیریت تحت وب مودم میتوانید در قسمت اینترفیس آن را مشاهده کنید .اگر در سیستم عامل ویندوز میخواهید مک آدرس کارت شبکه را پیدا کنید میتوانید در محیط Command Prompt دستور  getmac  را وارد کرده و نتیجه را مشاهده کنید . اگر نمیدانید Command Prompt کجاست در استارت منو یا سرچ ویندوز عبارت cmd را تایپ کنید .

در مقاله IP – آی پی چیست میتوانید در مورد آدرس آی پی نیز اطلاعات کسب کنید .

فهرست