e-SIM در این مقاله تیک نت وی پی ان به سرویس جدید شرکت اپل به اسم eSIM می پردازیم , شرکت اپل به تازگی سری جدید گوشی های آیفون 14 خود را معرفی کرده است. یکی از ویژگی‌هایی که در مدل‌های آمریکایی آن برجسته وسرو صدا کرده است، استفاده انحصاری آن از eSIM است. در این مدل دیگر سیم‌کارت فیزیکی وجود ندارد، اپل تصمیم گرفته است که دیگر یک کارت طلایی کوچک را تعویض نکند. دیگر آن را هنگام سفر از دست ندهید. دیگربه دنبال گیره ای برای بیرون انداختن آنسیم کارت ندارید.

eSIM چیست؟ و چطوری کار می کند؟

eSIM چیست؟ و چطوری کار می کند؟
eSIM چیست؟ و چطوری کار می کند؟

در عوض، سیم‌کارت الکترونیکی یا همان eSIM دریافت می‌کنید که به‌طور دائم در جایی در گوشی شما مدفون است.

بیشتر بخوانید: راهنمای ایمن نبون اینترنت و استفاده از VPN

آیا eSIM بهتر است؟ و آیا باید از آن استفاده کرد؟

eSIM از چند جهت بهتر است. eSIM می تواند به ویژه برای افرادی که به چندین شماره تلفن نیاز دارند، مانند افراد تجاری یا مسافران مکرر، راحت باشد، زیرا می توانند با استفاده از یک eSIM بین شماره های مختلف جابجا شوند. همچنین دریافت شماره جدید یا تغییر اپراتور تلفن همراه را آسان‌تر می‌کند، زیرا نیازی نیست به فروشگاه بروید یا منتظر سیم‌کارت جدید در نامه باشید—استفاده از eSIM به شما امکان می‌دهد یک کد QR را اسکن کنید تا فوراً با دستگاه خود راه‌اندازی کنید. طرح گوشی جدید eSIM همچنین فضای کمتری را در تلفن شما اشغال می کند، به این معنی که سازنده تلفن شما می تواند فناوری بیشتری را در آن قرار دهد.

انواع سیم کارت :

یک سیم کارت (ماژول شناسایی مشترک) برای شناسایی شما در شبکه تلفن همراهی که با آن ثبت نام کرده اید استفاده می شود و به شما امکان برقراری تماس و ارسال پیامک را می دهد.

سیم کارت ها به طور سنتی به عنوان کارت های فیزیکی وجود داشته اند که قابل جابجایی و انتقال به گوشی های دیگر هستند. این بدان معناست که اگر گوشی جدیدی دارید، می‌توانید به سادگی آن را از سینی سیم‌کارت تلفن فعلی خود خارج کرده و آن را در گوشی جدید قرار دهید. تمام اطلاعات ذخیره شده در سیم کارت، مانند شماره تلفن، پیام های متنی و مخاطبین تلفن، به تلفن جدید منتقل می شود. اما اگر می خواهید به شبکه تلفن همراه دیگری تغییر دهید، باید یک سیم کارت جدید تهیه کنید.

به طور عمده سه نوع سیم کارت فیزیکی وجود دارد.

  1. سیم‌کارت‌های استاندارد
  2. میکرو سیم‌کارت‌ها
  3. نانو سیم‌کارت‌ها هستند که هر کدام کوچک‌تر از دیگری هستند البته در سال های اخیر، eSIM به عنوان شکل جدیدی از سیم کارت ظهور کرده است.

سیم کارت چیست؟

eSIM مخفف Embedded SIM است. این یک سیم کارت است که مستقیماً در مادربرد دستگاه شما تعبیه شده است. نمی توانید آن را بردارید و در دستگاه دیگری قرار دهید.

eSIM عملکردی مشابه سیم کارت معمولی دارد. تفاوت این است که eSIM قابل بازنویسی یا برنامه ریزی است. این بدان معنی است که می توانید اپراتور شبکه خود را بدون تعویض چیزی تغییر دهید. همه چیز به صورت الکترونیکی در دستگاه شما انجام می شود.

در حال حاضر، eSIM بیشتر در راه اندازی دو سیم کارت وجود دارد: سیم کارت فیزیکی همچنان به عنوان سیم کارت اصلی مورد نیاز است، در حالی که eSIM به عنوان سیم کارت دوم پشتیبانی می شود. با این حال، با آیفون 14، شرکت اپل با حذف یک اسلات سیم کارت فیزیکی در بازار ایالات متحده، این جهش را انجام داد. فقط eSIM در این تلفن ها پشتیبانی می شود.

eSIM چگونه کار می کند؟

مراحل استفاده از eSIM تقریباً به شرح زیر است:

  • یک طرح eSIM را از وب‌سایت یا برنامه شرکت مخابراتی سفارش دهید.
  • یک کد QR و اطلاعات اضافی از شرکت مخابراتی، از طریق ایمیل یا ایجاد شده در وب‌سایت/برنامه آنها دریافت خواهید کرد.
  • کد QR را اسکن کنید یا اطلاعات را وارد کنید تا eSIM خود را فعال کنید.

کدام دستگاه‌ها از eSIM پشتیبانی می‌کنند؟

اکثر تلفن‌ها از eSIM در راه‌اندازی دو سیم‌کارت پشتیبانی می‌کنند، جایی که سیم‌کارت فیزیکی همچنان مورد نیاز است و eSIM به عنوان سیم‌کارت ثانویه استفاده می‌شود. انواع آیفون 14 (آیفون 14، آیفون 14 پلاس، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس) فقط از سیم کارت پشتیبانی می کنند و اسلات سیم کارت فیزیکی را حذف می کنند.

گفتنی است، نمی‌توانید از eSIM در همه جا استفاده کنید زیرا در برخی کشورها مانند چین پشتیبانی نمی‌شود. اگر از تلفن فقط eSIM استفاده می‌کنید و به مکانی سفر می‌کنید که باید سیم‌کارت فیزیکی را در تلفن خود قرار دهید، ممکن است به تلفن جداگانه نیاز باشد. eSIM چیست؟ و چطوری کار می کند؟

مزایای eSIM

1. از بیش از یک شماره در گوشی خود استفاده کنید :

آیا می خواهید از یک شماره برای کاری که جدا از شماره شخصی شما است استفاده کنید؟ می‌توانید چندین شماره و طرح را روی یک سیم‌کارت الکترونیکی داشته باشید. به راحتی می توانید بین شماره هایی که برای برقراری تماس استفاده می کنید جابجا شوید. دیگر نیازی به دستکاری با سیم‌کارت‌های مختلف یا بدتر از آن، حمل چندین تلفن نیست.

2. تعویض حامل ها یا اعداد را آسان تر می کند :

اگر طرح تلفن همراه بهتری پیدا کردید و می‌خواهید سوئیچ کنید، به‌طور سنتی باید سیم‌کارت قدیمی‌تان را بیرون بیاورید و سیم‌کارت جدیدی را از اپراتور شبکه وارد کنید. ممکن است لازم باشد برای دریافت سیم کارت جدید خود به یک فروشگاه فیزیکی بروید. با eSIM، می توانید به سادگی یک شماره یا شرکت مخابراتی جدید را با اسکن یک کد QR فعال کنید. تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا کل فرآیند تکمیل شود و متصل شوید.

3. از سرقت هویت جلوگیری می کند :

اگر تلفن خود را با سیم کارت فیزیکی گم کنید، شخصی که گوشی شما را پیدا کند می تواند سیم کارت شما را بیرون بیاورد و از آن در تلفن خود استفاده کند. آنها می توانند تماس بگیرند و پیامک بفرستند در حالی که تظاهر به سرقت هویت شما می کنند، یا بدتر از آن، از شماره تلفن شما برای ورود به شبکه های اجتماعی یا حساب های بانکی شما برای دریافت اطلاعات شخصی شما استفاده کنند. حملات تعویض سیم‌کارت ، که در آن شخصی که خود را شبیه شما می‌کند، ادعا می‌کند که سیم‌کارت خود را گم کرده و از شرکت مخابراتی می‌خواهد شماره شما را به آن‌ها مرتبط کند، با eSIM نیز غیرممکن است.

بیشتر بدانید : از داده های خود توسط تیک نت محاقظت کنید

4. از گوشی شما در برابر آسیب محافظت می کند :

گوشی هایی که فقط از eSIM پشتیبانی می کنند، مانند آیفون 14، دیگر درگاه سیم کارت نخواهند داشت. این به این معنی است که یک دهانه کمتر روی قاب گوشی شما وجود دارد تا گرد و غبار و آب به گوشی شما آسیب برساند. eSIM چیست؟ و چطوری کار می کند؟

معایب eSIM

  1. به راحتی توسط ارائه دهندگان شبکه ردیابی می شود
  2. انتقال داده های سیم کارت شما دشوارتر است
  3. خطر بیشتر در صورت نقض داده ها

e-SIM

 

فهرست