IBSng چیست ؟

IBSng سیستمی است که محصول شرکت پارس پویش میباشد و در نسخه های مختلفی عرضه شده که هر نسخه محدودیت ها و مزایای خاص خود را دارد . بدین منظور که کاربران نصبت به نیاز خود هزینه کمتری بپردازند و بابت امکانات اضافی و پیشرفته که نیازی ندارند هزینه اضافه نپردازند.

IBSng چیست
IBSng چیست ؟

حالا باید به این موضوع بپردازیم که IBSng در کل برای چه منظوری تولید شده ، چه کاری انجام میدهد و چه کاربرد هایی دارد .به طور کل IBSng برای احراز هویت کاربران و بحث تعداد کاربر و اعمال محدودیت های حجمی و زمانی در مصرف ترافیک سرویس های مختلف استفاده میشود .مدیریت کاربران اینترنت یا وی پی ان از مرسوم ترین کاربرد های این سرویس میباشد . به طور مثال :  وقتی شما درخواست دریافت اینترنت از یک شرکت ارائه دهنده میدهید پس از اجرای مراحل سخت افزاری توسط شرکت مربوطه یا مخابرات به شما نام کاربری و رمز عبور داده میشود که در مودم ADSL خود باید کانفیگ و تنظیم شود .
اینجاست که وقتی شما مودم رو روشن میکنید یک در خواست به مرکز ارسال میشود و اعتبار یوزرنیم و پسورد شما سنجیده میشود .

IBSng دقیقا همین کار را میکند و در صورتی که نام کاربری شما و پسورد درست باشد اجازه یک سری دسترسی های بعدی را میدهد . اما همانطور که گفتیم تا این مرحله فقط احراز هویت انجام شده ولی بحث حجم اینترنت شما هم مانده . ممکن هست شما حجم تمام کرده باشید و یا زمان بسته اینترنتی شما تمام شده باشد .
اینجاست که باز هم این موارد توسط IBSng کنترل شده و دسترسی های شما را تحت کنترل خود میگیرد .

یکی دیگر از کاربرد های IBSng کنترل سرعت کاربر است . فرض کنید شما اینترنت با سرعت 8 مگابیت بر ثانیه را تهیه کردین این توسط IBSng کنترل میشود که اجازه ندهد سرعت شما از 8 مگابیت بیشتر شود و همچنین مثلا بسته شما 5 گیگ در ماه است و این مورد هم کنترل شده و اگر حجم بسته اینترنت شما تمام شد اینترنت شما را قطع خواهد کرد .

کاربردهای عمده IBSng  :

  • کنترل اعتبار نام کاربری و رمز عبور یا همان احراز هویت کاربران (authentication)
  • کنترل سرعت کاربران – accounting
  • کنترل حجم استفاده شده کاربران – accounting
  • امکان ایجاد دسترسی به سرویس ها در ساعت های مختلف در روز – accounting
  • گروه بندی کاربران و اعمال محدودیت های ترافیکی و سرعت اتصال
  • بلاک کردن یک یوزر به دلیل خاص
  • مدیریت کاربران ، حذف و اضافه کردن کاربران
  • اتصال سرویس های مختلف برای مدیریت به IBSng از جمله انواع vpn که قابلیت Radius را دارند
  • امکان ایمپورت و اکسپورد کردن کاربران (Import & Export Users) به صورت دسته ای
  • امکانات بکاپ گرفتن از کل تنظیمات و بازیابی آن

در تصاویر زیر بخشی از قسمت های محیط کاربری IBSng را مشاهده میکنید :

IBSng چیست ؟
IBSng چیست ؟

 

پنل ادمین IBSng
پنل ادمین IBSng

 

چند نکته  درباره سامانه اکانتینگ IBSng :

این محصول در اوایل کار خود یک نسخه رایگان منتشر کرد که همچنان مورد استفاده کاربران قرار میگیرد و هنوز کاملا پایدار و مورد اعتماد هست ولی نسخه های پولی این سرویس امکانات گسترده تری را دارد . برای اتصال و مدیریت کاربران سرویس وی پی ان حتما باید هم سمت سرور وی پی ان و هم سمت IBSng آی پی ها رو درست تعریف کرده و بسته به نوع سرویس وی پی ان اقدام به ایجاد RAS در قسمت مربوطه در پنل ادمین IBSng کنید .این محصول فقط در لینوکس نصب میشود و نسخه نصبی تحت ویندوز ندارد و بعد از نصب آن در لینوکس از طریق واسط تحت وب (در مرورگر ) امکانات مدیریتی را در اختیار شما قرار میدهد . در مقاله آموزش نصب IBSng میتوانید نحوه نصب آن را در لینوکس مطالعه بفرمایید .

فهرست