در این مقاله می خواهیم مفصل در مورد PPTP توضیحاتی را بگیم پس باما همراه باشید .

خوب اگر شما با انواع سرویس ها و پروتکل های VPN یا Tunneling استفاده و یا برخورد کرده باشید حتما این را می دانید که این پروتکل بسیار کاربردی تنظیمات پیچیده ای نیز می تواند داشته باشد که معمولا اصلا به آنها توجهی نمی کنیم .

حتما شما باید از زیرساخت ها و انواع مدل ها و تنظیمات وی پی ان اطلاع داشته باشید و با اطلاعات کامل سرویس مورد نظر خود را انتخاب بکنید.

برای خرید VPN پروتکل PPTP می توانید به سایت تیک نت مراجعه کرده و از این سرویس پرسرعت استفاده کنید.

درباره پروتکل PPTP
درباره پروتکل PPTP

ما در این مقاله می خواهیم برای شما این سرویس ها را کامل شرح داده و بعد ازاتمام این مقاله میدانید که آنقدر هم این پروتکل ها پیچیده نیستند . سرویس های VPN به کاربرهایش این اجازه را می دهد که از انواع پروتکل ها برای استفاده از این سرویس استفاده کنید.

درباره پروتکل PPTP

انواع سرویس ها بطور کلی اول شامل پروتکل PPTP که مخفف واژه Point To Point Tunneling Protocol است ، پروتکل SSTP که مخفف پروتکل Secure socket Tunneling Protocol است ، پروتکل L2TP که مخفف واژه Layer Two Tunneling Protocol است  و پروتکل OpenVPN و IKEv2 است.

در بین این سرویس ها پروتکل L2TP را در ترکیب با پروتکل دیگری به نام IPsec و پروتکل SSTP را ترکیب با پروتکل دیگری به نام SSL ارائه شده است. جدا از همه این سرویس ها که بعضا می توانند شما را گمراه کنند اکثر ارائه دهنده های VPN در دنیا توضیحات زیادی در خصوص نوع و نحوه استفاده از این پروتکل ها را ارائه نمی کنند و شما را درگیر پیچیدگی های آنها نمی کنند. از سری مقاله های انواع پروتکل ها با ما باشید تا در ادامه مقاله در خصوص تک تک این پروتکل ها بصورت کامل صحبت کنیم.

توضیحات پروتکل Point To Point Tunneling Protocol یا به اختصار PPTP

سرویس PPTP یکی از قدیمی ترین پروتکل های مورد استفاده در سرویس وی پی ان می باشد که حتی در ویندوز 95 نیز وجود داشت. جدا از بحث امنیت این پروتکل که نقاط ضعف امنیتی جدی را دارد و معمولا از این پروتکل به عنوان ضعیف ترین پروتکل VPN در بحث امنیت نام برده می شود .

آسان ترین نحوه راه اندازی و پیاده سازی نیز مخصوص همین سرویس PPTP است. این سرویس از یک رمزنگاری 128 بیتی بسیار ضعیف استفاده کرده و آسیب پذیری های دیگری نیز در ساختار کاری آن وجود دارد و به همین خاطر بدترین گزینه برای جاهایی می باشد که در آنجا امنیت بحث اول است.

دیگر انقدر امنیت این پروتکل پایین است که خود شرکت مایکروسافت که سازنده سرویس PPTP است هم دیگر توصیه می کند که از این سرویس وی پی ان استفاده نشود.

نصب و راه اندازی سرویس PPTP آنقدر آسان است که تقریبا یک نام کاربری و رمز عبور و یک آدرس IP برای اتصال و استفاده از این پروتکل مورد نیاز است و کلاینت آن نیز تقریبا بر روی انواع سیستم عامل ها وجود دارد ،نکته جالب از سمت اپل اینکه از نسخه ای به بعد پروتکل PPTP را بصورت کلی حذف کرده است.

سرویس PPTP برای کاربرانی که امنیت برایشان دارای اولویت نیست و فقط می خواهند کارشان راه بیوفتد بسیار مناسب و البته سریع و بی دردسر است. بطور خلاصه مهمترین مزایای پروتکل PPTP سرعت مناسب و بالا و تنظیمات بسیار راحت و آسان در اکثر سیستم عامل ها است و از نقاط ضعف آن هم می شود به امنیت بسیار پایین آن اشاره کرد.

معرفی انواع پروتکل های VPN قسمت اول : PPTP

فهرست