WhatsApp و Signal هر دو رمزگذاری انتها به انتها را ارائه می دهند. این فناوری با درهم‌کوبی پیام‌ها کار می‌کند تا فقط فرستنده و گیرنده بتوانند آن‌ها را دوباره کنار هم قرار دهند. رمزگذاری انتها به انتها با غیرممکن کردن دیدن محتوای پیام برای شخص ثالث، از جمله خود سازنده برنامه، پیام‌ها را ایمن‌تر می‌کند. واتس اپ یا سیگنال ! کدام یک از پیام رسان ها ایمن است.

با این حال، اغلب می شنویم که پیام رسان سیگنال خصوصی تر و امن تر از واتس اپ است. حتی ما اغلب سیگنال را به‌عنوان خصوصی‌ترین برنامه پیام‌رسانی پیشنهاد می‌کنیم. دقیقا پشت این ادعا چیست؟ بین سیگنال و واتس اپ، کدام یک بهتر است؟ برای مقایسه دقیق به ادامه مقاله بپردازیم .

واتس اپ یا سیگنال ! کدام یک از پیام رسان ها ایمن است.
واتس اپ یا سیگنال ! کدام یک از پیام رسان ها ایمن است.

آیا سیگنال از واتس اپ ایمن تر است؟

برنامه WhatsApp و Signal هر دو از پروتکل رمزگذاری یکسانی استفاده می کنند که توسط Open Whisper Systems توسعه یافته است. این پروتکل منبع باز و آن را قابل اعتماد می کند. در حالی که آنها از رمزگذاری یکسانی استفاده می کنند، whatsapp vs signal

سیگنال تعدادی مزایای امنیتی نسبت به WhatsApp دارد :

 • حفاظت از فراداده

  وقتی پیام یا عکسی را ارسال می کنید، متادیتایی نیز ارسال می کنید. فراداده شامل اطلاعاتی در مورد اینکه پیام به چه کسی ارسال می شود، زمان تحویل پیام و موارد دیگر می باشد. در حالی که محتوای پیام ها با رمزگذاری سرتاسر محافظت می شود، این ابرداده – اطلاعات مربوط به پیام – اینطور نیست. اگر رمزگذاری یک جعبه قفل است، ابرداده برچسب پستی است که در بالای آن چسبانده شده است. حتی بدون باز کردن جعبه، می توانید با خواندن برچسب چیزهای زیادی یاد بگیرید.واتس اپ از متادیتا محافظت نمی کند. این بدان معناست که اشخاص ثالث ممکن است اطلاعاتی در مورد پیام ها ببینند. در مقابل، سیگنال یک فناوری برای محافظت از ابرداده به نام ارسال کننده مهر و موم شده توسعه داد. این فناوری اطلاعات مربوط به فرستنده و گیرنده را پنهان می کند، بنابراین حتی برچسب پستی نیز قابل خواندن نیست.واتس اپ یا سیگنال ؟

  بیشتر بخوانید : آیا فیلترشکن ها امن هستند ؟!

 • به اشتراک گذاری داده ها 

  علاوه بر پیام‌ها و فراداده‌ها، سرویس‌های پیام‌رسان می‌توانند اطلاعات ذخیره شده در تلفن شما را نیز جمع‌آوری کنند. این اطلاعات شامل شماره تلفن، مخاطبین، آواتار، مکان، رسانه و جزئیات دستگاه شما است. تفاوت عمده ای بین نحوه برخورد واتس اپ و سیگنال با این اطلاعات وجود دارد.WhatsApp رسانه های رمزگذاری شده و پیام های ارسال شده را در سرورهای خود ذخیره می کند. همچنین اطلاعاتی در مورد عادات استفاده شما جمع آوری می کند، مانند اینکه چند وقت یکبار از برنامه استفاده می کنید و چقدر زمان صرف چت کردن با هر مخاطب می کنید. با توجه به سیاست حفظ حریم خصوصی، ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر سیگنال فقط به شماره تلفن نیاز دارد. آنها سعی نمی کنند شماره تلفن را به یک هویت مرتبط کنند.

 • مالکیت شرکت 

  عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که کدام شرکت مالک سرویس پیام رسانی است. متا (فیسبوک سابق) مالک واتس اپ است. اگر سیاست حفظ حریم خصوصی واتس‌اپ نشانه‌ای باشد، آن‌ها برنامه را با سایر سرویس‌های متعلق به متا ادغام خواهند کرد. این شامل به اشتراک گذاری اطلاعات به منظور کمک به سفارشی سازی و بازاریابی خدمات خود است.از سوی دیگر، سیگنال متعلق به بنیاد فناوری سیگنال است. این یک سازمان غیرانتفاعی ثبت شده است که با کمک های مالی کاربران اداره می شود. یکی از بنیانگذاران، Moxie Marlinspike، رئیس امنیت سایبری توییتر بود. او پروتکل رمزگذاری سرتاسر سیگنال را توسعه داد که بعداً در برنامه های پیام رسانی محبوب مانند واتس اپ، اسکایپ و مسنجر فیس بوک به کار گرفته شد.

  بیشتر بدانید : خرید VPN فیلتر شکن امارات

کدام اپلیکیشن پیام رسان ایمن تر است؟

بین واتس‌اپ و سیگنال، برنامه سیگنال به‌ عنوان سرویس پیام‌رسانی ایمن‌تر، دست به دست می‌شود. در حالی که هر دو از رمزگذاری پیام سرتاسر استفاده می کنند، سیگنال حریم خصوصی فراداده بیشتری را فراهم می کند و داده های شما را با اشخاص ثالث به اشتراک نمی گذارد. از آنجایی که سیگنال مالکیت خصوصی و غیرانتفاعی است، احتمالاً در آینده نزدیک گزینه ایمن تر باقی خواهد ماند.واتس اپ یا سیگنال ! کدام یک از پیام رسان ها ایمن است. واتس اپ یا سیگنال ؟

با این حال، ما لزوماً توصیه نمی کنیم که استفاده از WhatsApp را متوقف کنید. مسلماً، رمزگذاری سرتاسر آن هنوز یک استاندارد بسیار محترمانه برای حفاظت از حریم خصوصی است.

فهرست